Poslanec z ANO nahlédl do spisu k Čapímu hnízdu. ‚Důkazně nabito policie rozhodně nemá,‘ tvrdí

Policisté nemají důkazně „nabito“ a nemůžu proto s jistotou vyloučit, že nejde o politickou manipulaci. Tak mluví o kauze Čapí hnízdo místopředseda mandátového a imunitního výboru Matěj Fichtner z hnutí ANO, který nahlédl do trestního spisu. Zřejmě tak podle svých slov zvedne ruku proti vydání šéfa ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. O zbavení imunity obou politiků bude sněmovní výbor jednat ve středu odpoledne.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma Čapí hnízdo

Farma Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Proč jste se byl na spis podívat?
Bylo to na žádost policie, která nechtěla spis zasílat do sněmovny, jak o to žádal mandátový a imunitní výbor.

Policie čeká na výslech Babišových dětí a manželky, kvůli Čapímu hnízdu by mohla stíhat 11 lidí

Číst článek

Co jste od toho očekával?
Očekával jsem od toho, že si ověřím, že žádost není zmanipulovaná, jak tvrdí protistrana. 

Když jste nahlédl do spisu, změnil se váš postoj k celé věci?
Ano. Původně jsem neměl na věc žádný názor. Nyní se přikláním spíše k nevydání, neboť žádost o vydání nebyla podložena žádnými konkrétními skutečnostmi. 

Poslanec ANO Matěj Fichtner | Zdroj: hnutí ANO

Policisté podle vás nemají důkazně „nabito“?
Pokud mám vycházet pouze z toho, co jsem viděl, tak nabito rozhodně nemají. 

Neměl by ale celou záležitost posoudit spíše nezávislý soud?
Mandátový a imunitní výbor by měl prověřovat, zda není trestní stíhání politicky motivováno. Na základě dostupných informaci to nelze v současné době s klidným srdcem vyloučit. 

Jak dlouho jste spis studoval?
Asi dvě hodiny.

„Policie nashromáždila řadu materiálu, o který se opírá žádost podle mne v této fázi dostatečně. Je to přípravná fáze, tedy dokazování nekončí a není ani rolí mandátového a imunitního výboru rozebírat jednotlivé důkazní prostředky v roli obhájce či žalobce. Nelze říci, že kvůli politickému účelu je to upleteno z ničeho. “

Jiří Dolejš (KSČM) (místopředseda mandátového a imunitního výboru a zpravodaj bodu)

Budete o svém názoru přesvědčovat před jednáním sněmovny o vydání i ostatní poslance z hnutí ANO?
Sdělím jim svůj názor a vysvětlím jim, z čeho ten názor vychází. 

Co konkrétně budete chtít ve středu na jednání výboru od Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka slyšet?
Od nich se asi nic nového nedozvím. Budou mě zajímat spíše informace od státního zástupce a policejního orgánu. Budu se jich ptát na některé rozpory v postupu policie, které se odchylují od obvyklé praxe.

(Rozhovor s poslancem Matějem Fichtnerem z hnutí ANO na jeho žádost probíhal po e-mailu, Fichtner v říjnových volbách do sněmovny usiluje o znovuzískání poslaneckého mandátu, v Praze kandiduje z 11. místa – pozn. red.)

Jednání o vydání poslanců

Na středeční jednání mandátového a imunitního výboru o vydání poslanců Babiše a Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo by měli dorazit jak oba politici, tak vyšetřovatel kauzy Pavel Nevtípil a dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch. Ti by měli být v té době již podle předsedkyně výboru Miroslavy Němcové z ODS zbaveni mlčelivosti. „Mám informaci, že ve středu přijde datovou schránkou zbavení mlčenlivosti od pana Ministra Chovance (ČSSD) pro zástupce vyšetřovatelů. Státní zástupce pak byl zbaven mlčenlivosti v rozsahu stanoveném nejvyšším státním zástupcem,“ pospala Němcová serveru iROZHLAS.cz. Sněmovna by pak o vydání poslanců mohla hlasovat příští týden.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme