Poslanecká komise pozvala svědky v kauze Unipetrol

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, bývalý premiér a šéf ČSSD Stanislav Gross a reportér televize Nova Janek Kroupa budou mezi prvními svědky nebo údajnými aktéry v případu privatizace Unipetrolu, které příští týden vyslechne poslanecká vyšetřovací komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Její členové se dnes zároveň shodli na výslechu trojice osob z úplatkářské aféry známé jako "pět na stole v českých", která zpochybnila transparentnost prodeje petrochemického holdingu. Jde o Zdeňka Doležela - někdejšího ředitele kabinetu současného předsedy vlády - a lobbysty Jacka Spyru a Roberta Piksu.

Jeden z členů komise Martin Říman odhaduje, že výslech čeká řadu dalších osob: "Kauza se rozpadá do několika podkauz, asi pěti, na tom jsme se shodli. Jedna z nich je známá - ,pět na stole v českých'. Tam jsou jména jasná a pravděpodobně k nim podle mně přibudou některá další z okruhu těch tří pozvaných. Možná dojde podle mého soudu na premiéra Paroubka a možná i na další ústavní činitele," přiblížil Říman.

Komise také požádá policii a tajné služby o odposlechy Doležela, Spyry a Piksy. Důrazně se také obrátí na Novu, aby jí poslala nesestříhaný záznam schůzky aktérů kauzy pořízený skrytou kamerou. Televize totiž zatím poslala jen kopii odvysílané reportáže a další asi hodinovou videokazetu, kde ovšem chybí zvuk.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme