Po 4,5 hodinách vydali poslanci Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo

111 pro vydání, 69 proti. Poslanci po několikahodinové diskusi zbavili imunity premiéra Andreje Babiše a poslance Jaroslava Faltýnka (oba ANO). Vydali je tak k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Proti vydání byli jen poslanci hnutí ANO. Babiš a Faltýnek hlasovali pro své vydání.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 16:55 19. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Už jsme jednou hlasovali s panem Faltýnkem o vydání. Proč požádala policie v nejzazším termínu před volbami? Kvůli téhle vylhané kauze jsme přišli o 10 procent preferencí. Celé to řídí mafie. Hlavně Česká televize, od rána do večera jen Čapí hnízdo. Tahle mafie šla tak daleko, že si udělala průzkum: Co bude dělat veřejnost, když bude obviněn Babiš?“ uvedl Andrej Babiš před hlasováním a dodal: „Žijeme v zemi, kde si můžete objednat trestní stíhání. Pět let totální likvidace této osoby (Babiše) a jeho rodiny? Tahle kauza měla ovlivnit nejen naše preference, ale hlavně vznik nové vlády. Ovlivňuje i prezidentskou volbu, protože jeden kandidát říká, že nepověří Babiše.“

Mandátový a imunitní výbor v úterý Babiše i Faltýnka doporučil kriminalistům vydat.

Proč ruku zvedli zákonodárci ODS, vysvětlila poslankyně strany Miroslava Němcová. „Ta kauza nemá nic společného s jejich politickým mandátem. Týká se hospodaření Andreje Babiše,“ uvedla Němcová.

Osm sněmovních klubů má dohromady 122 poslanců, hnutí ANO 78. Faltýnka a Babiše vydala ke stíhání loni v září už předchozí Poslanecká sněmovna. Zákonodárci hnutí ANO tehdy odešli ze sálu. Tentokrát uvedli, že budou hlasovat proti vydání obou poslanců, ačkoli sám Babiš v úterý uvedl, že chce být vydán.

Významné pochybnosti

My jsme od kolegů, v rámci možností toho, co mohou říct, dostali celou řadu informací, které se týkaly jednání mandátového imunitního výboru. To ve mně jenom potvrdilo celkem významné pochybnosti,“ řekl před pátečním hlasováním místopředseda ANO a vicepremiér Richard Brabec.

Lidi nás volili s tím, že budu premiér. Vláda beze mě není varianta, couvá Babiš

Číst článek

Policie požádala o vydání poslanců novou sněmovnu loni v listopadu. Oba muži totiž obhájili ve volbách své mandáty a získali tak znovu imunitu. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše žádný nový argument, že by šlo o politickou kauzu, nepadl.

„Budeme hlasovat pro vydání. Nedomníváme se, že je kolem toho třeba dělat nějaké velké divadlo. Bude to směřovat k soudu, který rozhodne,“ řekl Radiožurnálu Dolejš.

Dvě třetiny Čechů si podle prosincového průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas myslí, že by Poslanecká sněmovna měla znovu Babiše vydat.

Václav Štefan, pj, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme