Poslanecká sněmovna by dnes mohla mít nového předsedu

Poslanecká sněmovna by už dnes mohla mít svého předsedu. Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Miloslav Vlček, který by se měl stát prozatímním šéfem sněmovny, před volbou vystoupí se slibem o časovém omezení svého mandátu. Právě tímto krokem podmiňovaly svou podporu ostatní strany zastoupené v Poslanecké sněmovně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Marián Vojtek

Zamýšlený krok Miloslav Vlček potvrdil v České televizi. "Ten slib učiním v rozpravě ke kandidátům. Vystoupím a řeknu, že pokud nebude druhý pokus o sestavení vlády úspěšný, tak odstupuji z funkce předsedy Poslanecké sněmovny," řekl Vlček.

Neshoda ale stále panuje kolem navržených kandidátů na místopředsedy sněmovny. ODS, KDU-ČSL a zelení totiž nesouhlasí s kandidaturou šéfa komunistů Vojtěcha Filipa.

Proč ho nechtějí lidovci, vysvětluje místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal: "Jsme připraveni podpořit všechny kandidáty z ostatních stran jak na předsedu, tak na místopředsedy. U nás v KDU-ČSL bývá zvykem nevolit představitele Komunistické strany Čech a Moravy."

Straně zelených nevadí kandidatura zástupce komunistické strany, ale přímo osoba Vojtěcha Filipa, a to zejména kvůli jeho někdejší spolupráci s kontrarozvědkou. Zelení se domnívají, že by komunisté měli na post místopředsedy sněmovny nominovat kandidáta, který nemá poskvrněnou minulost.

S kritikou Vojtěcha Filipa nesouhlasí předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. "My jejich kandidáty také nekádrujeme. Nechceme tedy, aby ani našeho kandidáta kdokoliv jakkoliv kádroval. Já si myslím, že rozhodnutím soudu je ta minulost objasněná. Za druhé každý, kdo nemá na své minulosti žádnou poskvrnku, tak ať hodí tím kamenem," řekl Českému rozhlasu Kováčik.

Naďa Bělovská, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme