Kysilka, Lipovská či Šlégr. Sněmovní výbor zúžil okruh kandidátů do rozhlasové a televizní rady

Šanci stát se radními Českého rozhlasu mají ředitel Národního muzea Michal Lukeš a historik Jaroslav Šebek. Místo v radě může obhájit její nynější předsedkyně Hana Dohnálková. Do Rady České televize se mohou dostat ekonomové Pavel Kysilka, Vladimír Pikora a Hana Lipovská, bývalý hokejista Jiří Šlégr, někdejší šéf zpravodajství Roman Bradáč a moderátor Luboš Xaver Veselý.

Praha (Aktualizováno: 14:02 7. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká televize

Sněmovní výbor vybral 24 kandidátů do Rady Českého rozhlasu a Rady České televize. (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Celkem 24 kandidátů vybral sněmovní volební výbor. Poslanci z nich budou konkrétní radní vybírat v březnu.

Dalšími kandidáty, kteří do sněmovní volby do Rady Českého rozhlasu postoupili, jsou jazykovědkyně Markéta Pravdová, galerista Marek Pokorný a ředitelka českého výboru Židovského národního fondu Zoša Vyoralová. Mandát dvou nynějších členů Rady Českého rozhlasu končí 26. března. Vedle Dohnálkové jde o místopředsedu rady Jiřího Vejvodu.

Z uchazečů vypadli například herec Jiří Hromada, hudebník Antonín Slováček, známý pod jménem Felix Slováček, nebo někdejší ministr kultury za ANO Ilja Šmíd.

Bývalý tajemník Václava Klause doplnil velkou vysílací radu. Na návrh SPD schválila Jakla sněmovna

Číst článek

Mandát šesti členů Rady České televize končí také 26. března, a to předsedy rady Jana Bednáře a řadových členů Luboše Beniaka, Vratislava Dostála, Michaela Hausera, Ivany Levé a Vlastimila Venclíka. O místo v televizní radě se ucházelo 86 lidí. 

Kontroverze vzbudila kandidatura Hany Lipovské, kterou navrhla Česká biskupská konference. Zhruba čtvrtina senátorů české biskupy vyzvala, aby její nominaci stáhli. Ke skupině 19 členů horní komory se připojilo vedení České křesťanské akademie.

Stejně jako skupina senátorů považuje za nepřijatelné, že Lipovská veřejně zpochybnila smysl existence veřejnoprávních médií. Předseda konference biskupů, kardinál Dominik Duka v prohlášení uvedl, že ekonomická odbornost Lipovské může být pro televizní radu prospěšná a že případné kritické hlasy na adresu veřejnoprávních médií mohou jejich službu zkvalitnit.

Kontrola médií

Poslanci volebního výboru hlasovali tajně, za zavřenými dveřmi. Ze 118 kandidátů vybrali šest pro volby do Rady Českého rozhlasu a 18 pro televizní radu. V těch se na konci března uvolní dvě a šest míst. „Nejdřív volil výbor kandidáty do rady Českého rozhlasu. Dlouho se nedařilo zvolit dva členy a volby se proto protáhly,“ řekl Radiožurnálu předseda výboru Stanislav Berkovec z hnutí ANO. Jednotlivé členy rad pak vybere plénum sněmovny nejspíš na březnové schůzi.

Radu Českého rozhlasu nově povede muzikoložka Hana Dohnálková

Číst článek

Devítičlenná Rada Českého rozhlasu a patnáctičlenná Rada České televize jsou orgány, prostřednictvím kterých veřejnost uplatňuje právo kontroly veřejnoprávních médií. Rady dohlížejí například na to, jestli veřejnoprávní média dodržují svůj kodex a plní veřejnoprávní službu. Do působnosti rad náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtů těchto médií.

 • Kandidáti do Rady ČRo
  Hana Dohnálková - stávající předsedkyně rady
  Michal Lukeš - ředitel Národního muzea
  Marek Pokorný - galerista
  Markéta Pravdová - jazykovědkyně
  Jaroslav Šebek - historik
  Zoša Vyoralová - porodní asistentka

 • Kandidáti do Rady ČT
  Roman Bradáč
  - exředitel zpravodajství České televize
  Ivan Douda - psycholog
  Marek Hladký - zástupce šéfa činohry kladenského divadla
  Zdeněk Holý - děkan FAMU
  Eva Hubková - bývalá ekonomka České televize
  Petr Jedinák - akademický pracovník Policejní akademie
  Michal Klíma – dlouholetý manažer několika vydavatelství
  Pavel Kysilka - někdejší šéf České spořitelny
  Hana Lipovská - ekonomka
  Pavel Matocha - šachista a bývalý redaktor týdeníku Euro
  Vladimír Pikora - ekonom
  Martin Schmarcz - komentátor a bývalý poradce politiků
  Jiří Schwarz - ekonom
  Stanislav Staněk - auditor
  Jiří Šlégr - exhokejista, poslanec, zastupitel Litvínova za SNK ED, exčlen ČSSD a LEV 21
  Gabriel Švejda - rektor písecké Filmové akademie
  Luboš Xaver Veselý - moderátor
  Jiří Závozda - novinář a někdejší člen televizní rady

ČTK, kso Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme