Poslanecká sněmovna chce šetřit pomocí elektronických dokumentů
Změna jednacího řádu dolní komory počítá s tím, že dokumenty projednávané sněmovnou budou především v elektronické podobě. Mělo by to přinést nejen finanční úspory, ale i zjednodušit jednání.
V tištěné formě budou dokumenty v omezeném množství k dispozici klubům a výborům, stejně jako vládě, senátu a prezidentovi. Cílem je omezit náklady na kancelářský papír ve výši až 750 tisíc korun ročně. V úsporách vidí hlavní přínos této dílčí novely místopředseda sněmovního ústavně právního výboru Marek Benda z ODS:
„Připravují se rozsáhlejší novely jednacího řádu, které by měly změnit některé vnitřní poměry. Tohle je novela, která má opravdu jenom ušetřit, její snahou je, aby se tady přestaly tisknout statisíce stran papírů. Každý tisk je sem posílán v 350 výtiscích a je to zbytečné."
"Řada poslanců samozřejmě bude pracovat s papírem, já taky, netajím se tím, že na počítači pracuji spíše méně rád než více rád, ale nebudu si zdaleka tisknout všechno. Myslím si, že v tomto směru by úspora měla být značná,“ říká Benda.
O tom, že tato novela přinese především finanční úspory, je přesvědčená také spoluautorka předlohy, místopředsedkyně sněmovny a Věcí veřejných Kateřina Klasnová:
„Poslanecká sněmovna samozřejmě vydává nemalé peníze za tisk. U dokumentů jsou to skoro tři miliony korun ročně, takže já to vidím hlavně v úspoře a také si myslím, že jsme už dospěli do určité fáze, úrovně a poslanci by měli zvládat výpočetní techniku a práci na počítači, takže by elektronizace tisku neměla být takový problém.“
Ušetří se tuny papíru
Kritici novely ale tvrdí, že poslanci si elektronické dokumenty nakonec stejně budou tisknout.
„Samozřejmě už jsem zaznamenala nesouhlasné hlasy některých poslanců, ale vždy bude možnost udělat nějaké výtisky navíc. Ty půjdou fyzicky i do klubů, tedy i pro poslance, kteří neovládají tolik práci na počítači. Navíc si myslím, že každý poslanec má asistenta a alespoň asistent by měl za poslance umět na počítači,“ argumentuje Klasnová.
Předseda klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík potvrdil, že tato drobná změna jednacího řádu sněmovny ušetří tuny papíru: „Někdo dokonce vypočetl, že by to ročně mělo ušetřit až čtyři tuny papírů v poslanecké sněmovně.“
Tuto změnu v jednacím řádu sněmovny vítají i opoziční strany. Například předseda KSČM Vojtěch Filip:
„Zjednoduší to některé kroky, které jsou, řekl bych, příliš strnulé a mohla by se zlepšit i úroveň jednání mezi kluby. Nikoliv mezi poslanci, tam vždycky záleží na individualitách, to znamená, jak jsou ochotni se jednacímu řádu podřídit.“