Poslanecká sněmovna dnes o Sociální pojišťovně

Očekávaným bodem odpoledního jednání poslanců by mělo být první čtení vládního návrhu zákona o Sociální pojišťovně. Hlavním záměrem předlohy je oddělit důchodové a nemocenské pojištění od státního rozpočtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle představitelů ODS, KDU-ČSL a Unie svobody ale tento návrh znamená riskantní zásah do současného systému, a je proto třeba hledat pro případné změny v této oblasti široký politický konsensus. Předseda lidovců Jan Kasal pro Český rozhlas uvedl, že vládou předložená verze je ve sněmovně neprůchodná a nevyloučil, že zazní návrh na její zamítnutí.

Podle Stanislava Voláka z Unie svobody předložená norma nic neřeší. Volák ale zároveň připouští, že sociální pojištění jako idea veřejnoprávní instituce není špatná myšlenka. V této situaci by ale na důchodovém účtu vznikl třicet miliard.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Zdeněk Škromach je přesvědčený o tom, že by se sněmovna měla vládní předlohou zákona o Sociální pojišťovně seriozně zabývat. Pro Český rozhlas Škromach nevyloučil, že by někteří pravicoví poslanci mohli vznést při dnešním jednání návrh na zamítnutí této předlohy. Oddělení důchodového systému od rozpočtu mělo mnoho stran v programu. Kdyby se tak stalo na začátku devadesátých let, mohlo být na účtě několik desítek miliard korun, které mohly sloužit k překlenutí doby přechodu na nový systém.

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme