Poslanecká sněmovna i po páté volbě bez předsedy

Jediný kandidát Jan Kasal z KDU-ČSL nezískal v prvním ani v druhém kole páté volby dostatečný počet hlasů. Pro zvolení předsedy sněmovny je přitom třeba nadpoloviční většiny přítomných poslanců, a tak všech 100 hlasů pro Kasala od koaličních zákonodárců nestačilo. Ještě před volbou ČSSD opět stáhla svého kandidáta Lubomíra Zaorálka. Podle pozorovatelů poslanci Lidového domu a tentokrát i KSČM neodevzdali vyzvednuté hlasovací lístky. Šéf ODS Mirek Topolánek připustil, že situace spěje k předčasným volbám.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

schůze sněmovny

schůze sněmovny | Zdroj: ČTK

Pouze křesťanský demokrat Jan Kasal jako kandidát trojkolalice zůstal ve hře při páté volbě předsedy dolní parlamentní komory. Sociální demokraté opět stáhli nominaci Lubomíra Zaorálka. Jak Radiožurnálu řekl předseda poslanecké frakce ČSSD Michal Hašek, důvodem je fakt, že s trojkoalicí nedošli k dohodě o dnešní volbě. Bylo tedy pravděpodobné, že i tato volba skončí krachem, protože koalice neměla ve sněmovně zajištěnou potřebnou podporu pro Kasalovo zvolení.

V prvním kole odevzdalo svůj hlas pro jejich kandidáta všech 100 poslanců stran tojkoalice. Naopak poslanci Lidového domu a KSČM si sice lístky vyzvedli, avšak neodevzdali. Situace se opakovala i kole druhém. I v něm Jan Kasal obdržel všech 100 hlasů poslanců trojkoalice, ke zvolení mu tak chyběl jediný hlas.

J. Paroubek: Pro ČSSD je projekt trojkoalice mrtvý

Šéf ODS Mirek Topolánek považuje rozhodnutí ČSSD o stažení Zaorálkovy nominace za chybné: "Já jsem tajně doufal, že se konečně dostaneme do ústavního rámce a budeme volit z více kandidátů v tajné volbě. Vypadá to, že ani tentokrát neumožní Jiří Paroubek svým poslancům hlasovat."

"Stažení kandidáta za sociální demokracii je faktický bojkot tajných voleb v Poslanecké sněmovně a je důvodem zablokování práce Poslanecké sněmovny a je i důvodem toho, že nemůže dojít k demisi a jmenování nové vlády. Já bych rád vyzval poslankyně a poslance sociální demokracie, aby toto velmi zvážili, aby si vyzvedli volební lístky, aby skutečně volili, aby šli za plentu a volili, a odkazuji na článek ústavy, protože jinak předsedu sněmovny nezvolíme než tajnou volbou. Neexistuje jiná možnost volby předsedy sněmovny než tajnou volbou," apeloval před volbou předseda Strany zelených Martin Bursík.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek naopak ve sněmovně řekl, že trojkoalice je mrtvým projektem, projektem ve slepé uličce. Politiky ODS, KDU-ČSL a Strany zelených vyzval k novým jednáním o povolebním uspořádání. "Dva měsíce jste, pánové z trojkoalice, ztratili tím, že jste šli cestou slepé uličky. Narazili jste na zeď," prohlásil Paroubek.

Koalice ale projekt považuje stále za živý. Zejména občanští demokraté tvrdě kritizovali ČSSD, že chce sama sestavovat vládu, byť nemá ve sněmovně ani s komunisty 101 hlasů, nemá koaličního partnera a nevyhrála volby.

"ČSSD sice nemá žádné právo, ale přesto chce vládnout," prohlásil předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. Podle něho ČSSD nechce umožnit vznik vlády do doby, než dostane možnost sestavit jinou vládu.

Podle šéfa ODS situace spěje k mimořádným volbám

Předseda ODS Mirek Topolánek se domnívá, že situace na politické scéně spěje k předčasným volbám. Poté, co se ukázalo, že i pátý pokus zvolit předsedu nové Poslanecké sněmovny zkrachoval, je Topolánek dál ochotný vyjednávat s ostatními politickými stranami. Předčasné volby nicméně připustil.

lídři trojkoalice | Foto: ČTK

"Jednoznačně 100 hlasů pro koaličního partnera potvrdilo jednotu trojkoalice. To byly ty strany, které umožnily svým poslancům hlasovat, a pak tu byly dvě strany, které neumožnily svým poslancům hlasovat. Je to samozřejmě situace, kterou známe v posledních týdnech, nezbývá nám nic jiného, než jednat a tímto tempem to spěje k dřívějším volbám, přesto, že si je nikdo nepřeje," poznamenal Topolánek.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek ale míní, že když nezačal ani ještě první ústavou předepsaný pokus sestavit vládu, nemůže být o předčasných volbách řeč. "Já nechci panu Topolánkovi nic vyčítat, ale za dva měsíce toho mnoho, pravda, nedokázal. To není nic osobního v tomhle konstatování," uvedl Paroubek a Topolánkovi vzkázal, že by měl o situaci přes víkend přemýšlet a v pondělí přijít s konstruktivními návrhy.

Na Pražský hrad jde Topolánek příští týden. Společně s prezidentem prý bude hledat řešení. Poslanci rozhodli, že v ustavující schůzi budou pokračovat v pátek 4. srpna. Termín pro podání nominací pro šestou volbu šéfa sněmovny vyprší ve středu 2. srpna v 18 hodin.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme