Poslanecká sněmovna i přes protesty opozice podpořila církevní restituce

Církve by mohly dostat zpět víc než polovinu svého majetku a 59 miliard korun jako finanční vyrovnání. Poslanci hlasy koalice poslali vládní návrh církevních restitucí do dalšího projednávání. Opozici se nelíbí rozsah vráceného majetku a naprosto nesouhlasí s finančním vyrovnáním.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 6.12.2011

Poslanecká sněmovna 6.12.2011 | Foto: Filip Jandourek

Opozice vydržela vzdorovat celkem sedm hodin. její poslanci za tu dobu vládní návrh na církevní restituce zkritizovali ze všech stran. Zpochybnili výčet vraceného majetku, oprávněnost církví na něj i to, z čeho chce vláda restituce zaplatit. Na koaliční přesilu ale sílu neměla. Premiér Petr Nečas mohl být po prvním hlasování spokojený.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Věry Masopustové o církevních restitucích ve Sněmovně na Radiožurnálu.mp3

„Církevní restituce jsou dvacet let nevyřešený problém, který blokuje rozvoj tisíců obcí a měst v této zemi. Já jsem rád, že se posunulo do druhého čtení,“ uvedl Petr Nečas.

Opozice neuspěla ani v tom,aby se návrhem zabývaly i jiné výbory než ústavně-právní, například hospodářský. To už bylo na předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku moc.

„Když už potřeme opozici, tak ji potřeme ze sta procent do posledního zbla. Prostě nenecháme ani malý prostor pro svobodnou parlamentní diskusi,“ řekl Bohuslav Sobotka.

Koalice počítá s tím, že Senát předlohu sněmovně vrátí. Zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi by tak mohl platit až od léta.

Věra Pfeifferová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme