‚Odsoudili mě ještě před procesem.’ Mandátový a imunitní výbor je podle poslance Volného podjatý

Sněmovní mandátový a imunitní výbor je podle nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Jednotní) při řešení jeho incidentu podjatý kvůli dřívějším vyjádřením některých členů. Volný po úterním slyšení před výborem novinářům řekl, že vznesl také další námitky k disciplinárnímu řízení.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Lubomír Volný (nez.) vyprovokoval ve sněmovně během interpelací krátkou roztržku

Poslanec Lubomír Volný (nez.) vyprovokoval ve sněmovně během interpelací krátkou roztržku | Zdroj: Reprofoto z ČT24

Nezařazený poslanec poukázal na mediální výroky šesti členů výboru v tom smyslu, že jeho jednání na plénu bylo odsouzeníhodné a zaslouží si nejvyšší pokutu. „Ve své podstatě mě odsoudili ještě před procesem,“ uvedl Volný.

Poslanec Volný: Pokud mě k tomu hrubým nátlakem nepřinutí, nebudu ve sněmovně vystupovat v roušce

Číst článek

Namítá také, že předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), který výboru podal podnět k zahájení disciplinárního řízení, nebyl s největší pravděpodobností v jednacím sálu, a nemůže se tedy cítit uražený. Volného advokátka Eliška Faltýková Rytířová navíc soudí, že fyzické napadení nemůže být předmětem disciplinárního řízení.

„Dle mého názoru u fyzického projevu, u fyzického napadení, pro které je (řízení) zavedeno, nejsou splněny podmínky toho, že se jedná o projev. A u projevu urážky nejsou splněny podmínky, že tento podnět podala oprávněná osoba,“ řekla Faltýnková Rytířová.

Členové výboru se před úterní schůzí přikláněli k tomu, že už v případu Volného jednání rozhodnou. „Přestože výbor má možnost počkat s vynesením svého rozhodnutí až do rozhodnutí organizačního výboru, který má rozhodnout o naší námitce podjatosti, tak to vypadá, že pánové a dámy už jsou rozhodnuti za každou cenu upálit Volného, upálit čaroděje,“ podotkl nezařazený poslanec.

Volného výstup

Konflikt se odehrál před dvěma týdny při schůzi k prodloužení nouzového stavu. Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) po varováních vypnul Volnému mikrofon se zdůvodněním, že nemluví k tématu. Volný, který byl bez roušky, označil ČSSD za zkorumpovanou politickou partaj a její členy za zbabělce a pokrytce.

Pak přišel mluvit na místo předsedajícího, jak předtím avizoval. Hanzel se mu v tom snažil zabránit. Na pomoc mu přišlo několik poslanců. Po strkanici Volný místo v doprovodu policejní ochranné služby opustil.

Volný v úterý zopakoval, že se podle jeho názoru jednalo o sebeobranu. Před členy výboru strávil se svou advokátkou zhruba hodinu. Ve sněmovně opět neměl nasazenou roušku. Avizoval ale, že ve výboru si ji kvůli žádosti členů vezme.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme