Poslanci ANO, ČSSD a KSČM svolávají mimořádnou schůzi sněmovny. Chtějí zvýšit daň z lihovin a tabáku

Skupina poslanců ANO, ČSSD a KSČM požádala o svolání mimořádné schůze sněmovny k vládnímu daňovému balíčku, který zejména zvyšuje spotřební daň z lihu a tabákových výrobků. Potvrdil to místopředseda dolní komory Vojtěch Filip (KSČM), který bude schůzi svolávat. Kvůli postupu části opozice se v pátek oddaluje schvalování daňových změn, se kterými počítá i návrh státního rozpočtu na příští rok.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | Zdroj: Profimedia

Poslanci z řad ODS, KDU-ČSL a STAN od začátku jednacího dne navrhují desítky změn programu nynější schůze, své požadavky také zdůvodňují. Čas vyhrazený pro schvalování zákonů končí ve 14.00 a je otázkou, zda se v pátek sněmovna k balíčku vůbec dostane. V kuloárech se mluví o obstrukční taktice.

Zákaz útulků bez spolupráce s obcí neprošel. Pro návrh Červíčkové z ANO zvedlo ruku jen osm poslanců

Číst článek

Předseda ODS Petr Fiala ve vystoupení v bloku změn programu schůze uvedl, že daňový balíček vysává peníze daňových poplatníků, aby kabinet zalátal díry v rozpočtu. Označil to za nepřijatelné.

Koalice podle informací ČTK předpokládá mimořádnou schůzi v pátek 25. října a následně každou středu a pátek, dokud nebude daňový balíček schválen. Samotné schvalování balíčku bude znamenat rozhodování o pěti desítkách pozměňovacích návrhů, a tedy téměř pět desítek hlasování. Některé navrhované úpravy se překrývají.

Daňový balíček především zvyšuje spotřební daně z tabákových výrobků a z lihu. Vláda uvádí, že hlavním motivem je ochrana občanů před negativními účinky dopadů těchto látek. Opozice ale tvrdí, že vládě jde jen o zvyšování příjmů státního rozpočtu, protože jiné daně na oplátku nesnižuje.

Balíček také zvyšuje poplatek za vklad do katastru nemovitostí na 2000 korun z nynější tisícikoruny, mění zdanění hazardu a zdaňuje plyn pro vytápění v domovních kotelnách. Zřejmě nejspornějším bodem je ale navrhované zdanění technických rezerv pojišťoven.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme