Poslanecká sněmovna nakonec ani nehlasovala o svém rozpuštění

Po překvapivém obratu České strany sociálně demokratické, která se rozhodla nepodpořit návrh na rozpuštění Poslanecké sněmovny, se zákonodárci nedohodli ani na konání schůze. Nejpravděpodobnější teď je, že parlamentní volby budou v květnu příštího roku. Poltické strany teď přeruší kampaň, na kterou už daly desítky milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpravodajství - volby | Foto: Tomáš Adamec

Poslanecká sněmovna se nerozpustila, protože vůbec nedošlo na hlasování o tomto kroku. Poslanci totiž rovnou neschválili zařazení bodu o rozpuštění dolní komory do program své schůze a následně i celý program, takže po pár minutách jednání ukončili. Pro bylo 83 poslanců, proti 62.

Proti rozpuštění Poslanecké sněmovny se překvapivě rozhodla Česká strana sociálně demokratická, souhlasně se pak vyslovily Komunistická strana Čech a Moravy a Strana zelených.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ČSSD Jiří Paroubek o důvodech rozhodnutí nehlasovat pro rozpuštění Poslanecké sněmovny

Obrat ČSSD vysvětluje obavou z dalšího možného napadení voleb u Ústavního soudu a nutností schválit státní rozpočet. Volby chtějí sociální demokraté v řádném termínu, tedy v květnu příštího roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ODS Mirek Topolánek chce protikrizový rozpočet a hlasování o důvěře vládě

Občanská demokratická strana, Křesťanskodemokratická unie - Čs. strana lidová a strana TOP 09 označily obrat České strany sociálně demokratické za sobecké porušení dohod, vrcholný cynismus, sobeckost a nestoudnost. Předseda ODS Mirek Topolánek reagoval na rozhodnutí ČSSD tím, že se vzdal poslaneckého mandátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Jan Fischer chce obnovení mandátu své vlády

Premiér Jan Fischer teď chce rychlou dohodu poltických stran o tom, jaká vláda povede český stát do řádných parlamentních voleb. V případě, že bude dál pověřený jeho kabinet, bude žádat obnovení mandátu, tedy opakovat hlasování o důvěře.

"Za nutnou podmínku pro obnovení mandátu považuji dohodu o přijetí nutných úsporných opatření, aby deficit rozpočtu na příští rok nepřekročil 170 miliard korun, tedy cca pět procent hrubého domácího produktu," zdůraznil premiér původně přechodné, úřednické vlády v reakci na novou politickou situaci.

Snížení deficitu státního rozpočtu pro příští rok pod 200 miliard korun připouští i ČSSD. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to potvrdil místopředseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bohuslav Sobotka (ČSSD), Jiří Dolejš (KSČM), Petr Gandalovič (ODS) a Ondřej Liška (SZ) v ČRo 1 o současné napjaté politické situaci

"Jsme přesvědčení, že je možné redukovat deficit v příštím roce pod dvě stě milionů korun, ale konkrétní částku v tuto chvíli zmiňovat nechci, protože bude záviset na výsledku jednání. Můžeme se dohodnout na opatřeních jak na příjmové tak výdajové stránce rozpočtu, abychom deficit redukovali, nicméně nemohu nyní přejímat výsledek těch jednání."

Český rozhlas 1 věnoval po Dvaceti minutách Radiožurnálu současné napjaté politické situaci i celé hodinové Radiofórum. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš v pořadu řekl, že skončila etapa debat a politici by se měli soustředit na státní rozpočet.

Místopředseda ODS Petr Gandalovič v Radiofóru prohlásil, že ČSSD svým rozhodnutím upřednostnila své zájmy nad zájmy země. Úřadující předseda Strany zelených Ondřej Liška pokračoval vysvětlením odmítavého postoje zelených, že zvolená cesta k předčasným volbám byla riziková.

Kvůli řešení politické a ekonomické situace v zemi pozval prezident Václav Klaus na Pražský hrad předsedy nejsilnějších stran Mirka Topolánka (ODS) - toho na čtvrtek - a Jiřího Paroubka (ČSSD) - už na středu. Podle Klause je současná politická situace důsledkem rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení předčasných voleb.

Václav Klaus, | Foto: Alžběta Švarcová
Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ODS Mirek Topolánek o nadcházejících jednáních s prezidentem Václavem Klausem

Vhodnost oddělených setkání s prezidentem přivítal ve večerním publicistickém pořadu Radiožurnálu Stalo se dnes předseda ODS Mirek Topolánek, který teď nechce s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem jednat.

Volby do Poslanecké sněmovny se v každém případě teď musejí konat nejpozději v pátek a sobotu 28. a 29. května 2010. Vyžaduje to dodržení Ústavy České republiky, podle které se volby musejí uspořádat během posledního měsíce před skončením volebního období. V případě současné sněmovny je to čtvrtek 3. června příštího roku.

Veronika Malá, Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme