SPD chce ve sněmovně dál blokovat korespondenční volbu, vadí jí i pandemický zákon

Hnutí SPD v pátek na sněmovním plénu potvrdilo, že bude obstruovat navrhované zavedení možnosti korespondenční volby poslanců a prezidenta pro Čechy v zahraničí a také vládní novelu pandemického zákona. V bloku jednání o změnách programu schůze to řekl předseda klubu SPD Radim Fiala. Reagoval na vystoupení šéfa frakce TOP 09 Jana Jakoba, který se vrátil k zablokování čtvrtečního jednání dolní komory, za nímž stáli poslanci hnutí Tomia Okamury.

Praha (Aktualizováno: 13:35 28. 1. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radim Fiala při jednání v Poslanecké sněmovně.

Radim Fiala při jednání v Poslanecké sněmovně. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jakob uvedl, že koalice nabídla opozici obrovskou vstřícnost, když se ve čtvrtek večer měly projednávat její předlohy. SPD ale podle něho tak dlouho obstruovala, až vyobstruovala sama sebe, což Jakob nazval Okamurovou kličkou.

„Dosáhli jste toho, že korespondenční volba je dnes prvním bodem,“ poznamenal.

Pětikoalice nabídla ANO dohodu. ‚Nepřistoupíme na žádné výměnné obchody,‘ reagovala Schillerová

Číst článek

„Když přijdeme na opoziční okénko a nemáme tam ani jeden zákon, je nesmysl, abychom zde byli,“ opáčil Fiala.

Potvrdil, že SPD má zájem obstruovat dva zákony, a to pandemický zákon, který hnutí pokládá za útok na svobodu lidí, a korespondenční volbu, u níž podle hnutí hrozí manipulace s hlasy.

Předsedající Jan Bartošek (KDU-ČSL) poslance upozorňoval na to, aby v bloku návrhů na změny programu schůze nezneužívali svého přednostního práva. „Platí to pro všechny,“ zdůraznil.

Poslanci ANO a SPD navrhli desítku změn programu schůze, dolní komora většinu z nich koaliční většinou zamítla.

Před návrh o zavedení korespondenční volby sněmovna zařadila potvrzení nových předsedů dvou výborů, dvě mezinárodní smlouvy a pražskou novelu, která by umožnila samosprávám regulovat poskytování krátkodobých ubytovacích služeb přes platformy typu Airbnb. Blok změn programu trval i s hlasováním přes 1,5 hodiny.

Kvůli tomu páteční lednová schůze sněmovny skončila, aniž se koalici podařilo projednat korespondenční volbu. Zvažuje se mimořádná schůze.

Sněmovna tento týden pandemický zákon neprojedná. Důvodem je veto poslanců SPD

Číst článek

Korespondenční volbu pro Čechy v cizině navrhl Senát na základě požadavku krajanských sdružení a s podporou ministerstva zahraničí. Argumentoval také tím, že Česko je jednou z posledních pěti zemí Evropské unie, které možnost hlasování poštou uzákoněno nemají.

K novele pandemického zákona je svolaná schůze sněmovny na úterý. Hnutí SPD už v úterý zablokovalo v souladu s jednacím řádem zařazení předlohy na program schůze, která v pátek skončila. Novela mimo jiné předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona budou moci zahrnout širší okruh činností než teď.

Úřady budou moci nařídit testování na covid-19 také například podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům. Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví podle předlohy oznamovat lidem bez rozhodnutí i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme