Poslanecká sněmovna po dvou hodinách jen neschválila program schůze

Poslední letošní řádná schůze Poslanecké sněmovny po dvou hodinách skončila. Poslanci totiž neodhlasovali její program. Nedostalo se tak ani na smlouvy o plánovaném americkém radaru v Česku ani na státní rozpočet na příští rok. Nejistý je také osud víc než 150 dalších zákonů a smluv, které se měly ještě před Vánocemi projednat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Program schůze sněmovny odmítla opozice, tvořená ČSSD a KSČM. Při hlasování se ale zdrželi i někteří nezařazení poslanci a Vlastimil Tlustý z ODS. Program tak při hlasování opakovaně neprošel o jediný hl as. Podle sociálního demokrata Bohuslava Sobotky to svědčí o tom, že vláda nemá dlouhodobě ve sněmovně dostatek hlasů.

"Jestliže vláda nemá hlasy ani na to, aby schválila program schůze, nemá hlasy ani na schválení zákona o státním rozpočtu. Měla by začít jednat s opozicí o tom, jak stávající situaci řešit."

ČSSD se nelíbilo hlavně to, že se jí nepodařilo na schůzi zařadit druhé čtení jejího návrhu na zrušení poplatků ve zdravotnictví pro některé skupiny lidí. Šéfa poslaneckého klubu lidovců Pavla Severu výsledek hlasování nepotěšil.

"Je nám líto, že se neschválil program schůze. Posunuje to schválení rozpočtu a jednání o důležitých zákonech. Zažil jsem to za svoji sedmnáctiletou politickou kariéru teprve teď podruhé."

Hned po hlasování o situaci jednal klub ODS. Kvůli nejdůležitějším bodům programu, jako je například rozpočet, se bude muset sněmovna do Vánoc sejít ještě několikrát mimořádně. Premiér Mirek Topolánek k tomu řekl:

"Nepochybně svoláme schůze mimořádné, které budou možná redukované, ale budou řešit ty problémy, bez kterých nemůže Česká republika fungovat nebo je její fungování ohroženo. Svoláme schůzi na téma rozpočet, kde musí proběhnout druhé čtení tohoto rozpočtu, schůzi o naší misi v Afghánistánu, naši vojáci tam nemohou být bez ústavního schválení."

Záměr svolat mimořádnou schůzi sněmovny potvrdil i předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček z ČSSD: "Mohla by se konat nejdříve za pět, nejpozději za deset dní. Počítám tedy, že příští úterý bych schůzi svolával."

Poslanci ODS také chtějí vyloučit Vlastimila Tlustého z klubu, protože hlasoval s opozicí. Klub občanských demokratů podle svého šéfa Petra Tluchoře už udělal kroky k případnému vyloučení neposlušného poslance.

Veronika Malá, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme