Odpůrci zvyšování poplatků pro veřejnoprávní média s návrhy ve Sněmovně neuspěli. Přišli s peticí
Odpůrci zvyšování poplatků pro veřejnoprávní média neprosadili své požadavky ve sněmovním petičním výboru. Ten v úterý jejich námitky pouze vzal na vědomí. Novela zákonů o veřejnoprávní televizi a rozhlasu má zvýšit od ledna příštího roku poplatek pro Českou televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a poplatek pro Český rozhlas o 10 korun na 55 korun za měsíc.
Úvodní kolo schvalování novely trvalo ve Sněmovně 18 hodin. Kvůli odporu opozice je možné, že se vládní koalici letos novelu nepodaří prosadit. Česká televize i Český rozhlas již dříve avizovaly, že v případě nezvýšení poplatků budou muset přistoupit k úsporám a propouštění.
Sněmovní petiční výbor vzal námitky v petici na vědomí, vytvořit pracovní skupinu, která by podle poslance ANO Stanislava Berkovce měla nejprve definovat obsah i formu veřejnoprávních médií, odmítl.
Novela je klíčová, bez změny financování médií dojde k omezení tvorby, shodují se ředitelé Zavoral a Souček
Číst článek
„Je to normálně banda, která zneužívá koncesionářské poplatky,“ uvedl na adresu České televize předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. Obvinil veřejnoprávní televizi, že je hlásnou troubou současné vládní koalice. Opakovaně si postěžoval, že nebyl pozván do diskusního pořadu Otázky Václava Moravce.
Stanislav Berkovec (ANO) připomenul, že SPD půjde do voleb s plánem zrušit poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas a financovat je jiným způsobem.
Petici iniciovala konzervativní Aliance pro rodinu, podle ní se jí povedlo proti „slepému navyšování koncesionářských poplatků“ shromáždit podpisy více než 10 000 občanů.
Koncept veřejnoprávnosti
Sdružení odmítá navyšování koncesionářských poplatků jak pro domácnosti, tak ve firmách a společnostech. Aliance tvrdí, že publicistické pořady České televize jsou vedeny aktivistickými redaktory, kteří brojí proti konzervativním hodnotám.
Česká televize za 160 korun, rozhlas za 55. Vláda chce navýšit koncesionářské poplatky a zvýšit počet plátců
Číst článek
„Média veřejné služby slouží progresivistické propagandě místo objektivnímu informování. A navíc jsou jejich internetové platformy zcela mimo veřejnou kontrolu,“ uvedla předsedkyně aliance Jana Jochová.
Aliance požaduje vznik odborné pracovní skupiny, která se bude zabývat vyjasněním konceptu veřejnoprávnosti.
Novela má v plánu poplatky kromě jejich jednorázového navýšení také jednou za tři roky valorizovat podle míry inflace. Předloha také rozšiřuje okruh poplatníků.
Příjem po internetu
Domácnosti mají nově platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen s televizním či rozhlasovým přijímačem jako dosud. Úhrada se tedy má týkat i domácností, které používají chytrý telefon, tablet či počítač.
Zvýšení poplatků pro ČT a Český rozhlas se letos nestihne, říká Benda. Přičítá to odporu opozice
Číst článek
Zrušení poplatků pro veřejnoprávní televizi a rozhlas prosazuje rovněž Institut Pro Libertate, k jehož členům patří právník Tomáš Nielsen nebo senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (za hnutí Nezávislí). Příspěvky by podle petice spolku měly být dobrovolné a platit za vysílání by měli jen ti, kdo si ho objednají.
Veřejnoprávní televize letos hospodaří s rozpočtem 7,95 miliardy korun, rozhlas se 2,37 miliardami korun. Díky novele by Česká televize získala příští rok do rozpočtu o 865 milionů korun více, rozhlas pak o 331 milionů navíc.
Novela na druhou stranu mimo jiné omezuje oznámení o sponzorování televizních nebo rozhlasových pořadů na 260 hodin za rok, což je asi 85 procent stavu z loňského roku.