Poslanecká sněmovna posoudí zvýšení koncesionářských poplatků

Budou koncesionářské poplatky vyšší nebo ne? O tom na své schůzi rozhodne Poslanecká sněmovna. Její členové posoudí dva návrhy na zvýšení platby za veřejnoprávní rozhlas a televizi: mohly by narůst jednorázově anebo podle míry inflace. Proti jsou však komunisté. Členové dolní komory Parlamentu by o osudu předloh měli rozhodnout už příští týden.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Poslanci se tedy budou zabývat dvěma návrhy. První počítá jen s jednorázovým navýšením, druhý i s tím, že by poplatky automaticky rostly v závislosti na inflaci. Tuto komplexnější předlohu zákonodárcům doporučil ke schválení kulturní výbor Sněmovny.

Zásadní nesouhlas se zvýšením poplatků deklarují komunisté. Trnem v oku je jim především Česká televize. Ta podle šéfa klubu KSČM Pavla Kováčika neplní své veřejnoprávní poslání: "Naděje, které se vkládaly do nástupu nového vedení se s částečně výjimkou ekonomiky jen velmi málo naplnily. My skutečně nemáme důvod podporovat návrhy vládních poslanců, aby se televizi přidalo, protože jejich chování vůči nám není takové, abychom si to mohli dovolit i odůvodnit před vlastními lidmi."

Naopak navýšení koncesionářských poplatků podporuje předseda mediální komise Jaromír Talíř z KDU-ČSL. Ani on si netroufá odhadnout, nakolik ovlivní rozhodování zákonodárců i kampaň o vymáhání televizních nedoplatků. "Nevím, jestli ti, kteří měli výhrady vůči navýšení koncesionářských poplatků to nepoužijí jako argument, aby zdůvodnili svůj postoj," řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Jaromír Talíř.

K oběma návrhům dnes poslanci pouze podají pozměňovací návrhy a hlasovat o nich budou zřejmě příští týden. O rozšíření své předlohy uvažuje místopředseda mediální komise Ladislav Skopal z ČSSD. S postupným navýšením televizních poplatků ze současných 75 až na 130 korun, chce spojit do roku 2009 i postupný útlum reklamy.

"S tím, že příští rok by nebylo snížení - pouze by nebyla možnost převádět z ČT2 na ČT1 reklamní čas. V dalším kroku je snížení reklamy z 1 na 0,5 procenta. Zhruba v roce 2009, možná 2010, je celkové zrušení reklamy mimo významných sportovních událostí," uvedl Skopal.

Názory zákonodárců nejen na tento návrh ale i na zvýšení poplatků se zatím stále různí. Kritici záměru odebírání reklamy veřejnoprávní ČT se obávají, že to pouze nahraje televizím Nova a Prima. Zastánci Skopalova návrhu naopak tvrdí, že peníze z reklamy, které se z České televize uvolní, přispějí k rozjezdu digitalizace.

Nakonec se rozhodne přiští týden. Poslanci budou hlasovat mimo jiné o tom, jestli zvýšit rozhlasové poplatky jednorázově z 37 na 48 korun měsíčně a televizní ze 75 na 100 korun. Odvody za rozhlas by se mohly zvýšit jen na 45 a za televizi na 100 korun s tím, že by dál automaticky rostly v závisloti na inflaci.

Milada Richterová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme