Poslanecká sněmovna pustila do dalšího projednávání vládní novelu školského zákona

Poslanecká sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní novelu školského zákona. Norma zavádí jednotné zkoušky na učilištích a registr učitelů. Předloha má také zakázat prodej nezdravých potravin ve školních automatech, zavést státnice ze psaní na klávesnici a těsnopisu a upravit podmínky pro individuální vzdělávání dětí se speciálními potřebami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marcel Chládek | Foto: Filip Jandourek

V posledním bodě ale vidí problém předseda ODS a bývalý ministr školství Petr Fiala.

„Způsob zacházení se žáky se specifickými potřebami je potřeba řešit, ale v návrhu není domyšlen. Novela jde v zásadě správným směrem, tedy směrem k individualizaci, nicméně není vůbec jasné, jak se to bude financovat. Z toho má odborná veřejnost opravdu obavy,“ říká.

Podle ministra školství Marcela Chládka z ČSSD je důležitým bodem novely především založení takzvaného registru učitelů. „Musíme vědět, kolik máme pedagogů,“ vysvětluje.

„Máme 7 000 učitelů, kteří nemají dodělanou kvalifikaci, a 6 000 učitelů na Úřadu práce. Těch 6 000 ale bohužel použít nemůžeme, protože mají jinou kvalifikaci, než potřebujeme. Registr nám to pomůže více zpřesnit a navíc budou konečně zpracovány údaje, které nám školy masivně posílají každý rok,“ dodává Chládek.

Před druhým kolem schvalování teď předlohu projednají sněmovní výbory.

Rada vysokých škol má k novele vysokoškolského zákona zhruba 90 připomínek. Týkají se hlavně procesu akreditace a hodnocení vysokých škol.

Předseda rady Jakub Fisher ale věří, že jednání o úpravách paragrafů budou úspěšná a že se do Sněmovny dostane dokument vyhovující všem.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme