Poslanecká sněmovna rozhoduje o novele zákona o ČT

Sněmovna chce na své dnešní mimořádné schůzi přispět k řešení krize v České televizi. Pomoci by jí k tomu měla novela zákona o ČT, která má změnit způsob volby Rady ČT a ukončit mandát současných radních. Senát zatím pořádá slyšení k objasnění příčin krize.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé poslanecké návrhy by také dočasně převedly pravomoce rady přímo na dolní komoru parlamentu. To by sněmovně umožnilo v krátké době jmenovat prozatímního ředitele ČT, který by ve funkci nahradil Jiřího Hodače. Mezi odpůrce tohoto postupu patří občanští demokraté a komunisté.

Objasnit příčiny nynější krize v České televizi má dnešní veřejné slyšení v Senátu. Debaty by se mělo kromě zákonodárců zúčastnit přes dvacet osobností a expertů naší i mezinárodní mediální scény.

Jedním z řečníků byl i člen Rady Českého rozhlasu Michal Pavlata, který vystoupil s ostrou kritikou jak veřejnoprávní televize, tak i stanice Radiožurnál Českého rozhlasu.

Místopředseda a mluvčí Rady Českého rozhlasu Pavel Scheufler je Pavlatovým vystoupením v Senátu překvapen a neví o žádné analýze, která by údajnou neobjektivitu vysílání Čro 1 - Radiožurnálu dokládala.

Bývalý ředitel České televize Dušan Chmelíček odpovídal na dotaz Zuzany Roithové z klubu KDU-ČSL, zda na něj jako na ředitele veřejnoprávní televize vyvíjeli politici tlak kvůli vysílání.

Chmelíček pak jako příklad citoval telefonát s předsedou mediální komise Ivanem Langerem z ODS, ke kterému došlo těsně před jednáním Rady České televize, na němž členka rady Jana Dědečková navrhla Chmelíčkovo odvolání z funkce.

Nejvíce dotazů zatím směřovalo na členku Rady České televize Janu Dědečkovou. Například senátoru Janu Rumlovi z Unie svobody Dědečková odpovídala na dotaz, proč se Rada České televize sešla až dva dny poté, kdy veřejnoprávní televize 27. prosince loňského roku dlouhodobě přerušila své vysílání.

Nyní se už senátoři věnují druhému tematickému okruhu svého veřejného slyšení. Tím jsou možnosti legislativního posílení nezávislosti sdělovacích prostředků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme