Miliardy na dopravu, rozvoj bydlení i pro zemědělce. Poslanci před Vánoci schvalovali rozpočty fondů

Sněmovna schvalovala třeba rozpočet zemědělského investičního fondu, který bude příští rok hospodařit s 39 miliardami korun, a fondu dopravní infrastruktury, jehož výdaje narostou v příštím roce na víc než 86 miliard korun. Výdaje Státního fondu rozvoje bydlení vzrostou zhruba o čtvrtinu na 2,73 miliardy korun. Na programu bylo také schvalování vládního daňového balíčku.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci ČSSD během jendání Poslanecké sněmovny, Na snímu v popředí šéf klubu poslanců ČSSD Jan Chvojka a Kateřina Valachová

Sazba daně z přidané hodnoty na dodávky tepla a chladu se pravděpodobně sníží z dosavadních 15 na deset procent (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Státní zemědělský intervenční fond bude příští rok hospodařit s 39 miliardami korun. Jeho příjmy tak meziročně stoupnou o více než čtyři miliardy korun. Rozpočet investičního fondu v pátek schválila sněmovna. Většinu příjmů tvoří dotace z evropských fondů. Fond peníze přerozděluje mezi zemědělce a potravináře.

Sněmovna schválila rozpočet na příští rok. Počítá se schodkem 40 miliard

Číst článek

Na národních dotacích by měli zemědělci, potravináři nebo chovatelé zvířat v příštím roce získat celkem 3 miliardy a 800 tisíc korun. To je o 750 milionů korun více než letos.

Státní fond dopravní infrastruktury bude příští rok hospodařit s více než 86 miliardami korun. To je o téměř 14 miliard víc než letos. Návrh rozpočtu dopravního fondu schválila v pátek sněmovna. Víc než čtvrtinu peněz dostane fond z programů Evropské unie.

Největší část investic, tedy 30 miliard, by měla jít na rozvoj železniční infrastruktury. Do výstavby, oprav a údržby silnic a dálnic půjde přes 28 miliard korun. Kromě toho ale fond podpoří i výstavbu vodních cest nebo cyklostezek.

Výdaje státního fondu rozvoje bydlení na příští rok vzrostou meziročně zhruba o čtvrtinu na 2,73 miliardy korun. Počítá s tím v pátek schválený rozpočet fondu. Příjmy jsou naplánovány na 779 milionů korun a jsou meziročně o 12,8 procenta nižší.

Ministerstvo financí počítá, že příští rok bude třeba méně peněz na financování státního dluhu

Číst článek

Daňový balíček

Limity pro využití výdajových paušálů u živnostníků se zřejmě zvýší z nynějšího jednoho milionu korun na dva miliony. Sazba daně z přidané hodnoty na dodávky tepla a chladu se pravděpodobně sníží z dosavadních 15 na deset procent. Schválila to sněmovna ve vládním daňovém balíčku, když přijala pozměňovací návrhy poslanců. Ministerstvo financí oba návrhy podpořilo.

Obcím a dalším samosprávám se navíc zřejmě rozšíří možnost získat odpočet na dani z přidané hodnoty, kterou zaplatily například při budování infrastruktury.

Spotřební daň by se nově mohla vztahovat také na zahřívané tabákové výrobky. Sazba daně bude představovat 2236 korun za kilogram, což je stejně jako u tabáku ke kouření. Zahřívaný tabákový výrobek funguje podle jednoho z výrobců tak, že zahřívá tabák na teplotu těsně pod 350 stupňů Celsia bez spalování a kouře. Uvolňuje se tím mimo jiné aromatická pára obsahující nikotin.

Vládní daňový balíček i s přijatými změnami nyní poputuje k projednání do Senátu. Pokud ho schválí, dostane ho k podpisu prezident.

ČTK, aku, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme