Poslanecká sněmovna schválila ‚malou důchodovou reformu‘

Sněmovna schválila vládě takzvanou malou důchodovou reformu. Ta po rozhodnutí Ústavního soudu mění výpočet penzí ve prospěch lidí s vyššími příjmy. Předloha také postupně zvyšuje věkovou hranici odchodu do důchodu bez cílového omezení. Novela zákona o důchodovém pojištění teď míří do Senátu. V něm má většinu opozice, která se ve sněmovně neúspěšně pokusila novelu zamítnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Vláda počítá s tím, že jí novelu senát vrátí. Podle ministra financí Miroslava Kalouska se to i s tímto zdržením stihnout dá. Sněmovna má na přehlasování senátu ještě dost času. Pokud by se tak ale nějakým způsobem nestalo a zákon nezačal platit už od září tohoto roku, vzhledem k výroku Ústavního soudu by po prošlé lhůtě všichni důchodci bez ohledu na předcházející příjmy brali podle Kalouska ty úplně nejnižší důchody ve výši 3 000 korun.

To by si podle ministra financí nezasloužili důchodci ani politici, protože by je během několika hodin čekal lynč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Milady Richterové

Podle předlohy by se penze měly zvednout zhruba dvaceti procentům budoucích důchodců, sedmdesáti procentům by naopak měly mírně klesnout. Změna se nedotkne lidí s nejnižšími příjmy. Norma také postupně zvyšuje věk odchodu do důchodu.

Vláda totiž navrhla zvyšování věku odchodu do důchodu pro ženy narozené po roce 1955 a muže narozené po roce 1965. Podle dosavadních pravidel by lidé narození v roce 1965 a mladší odcházeli do důchodu v 65 letech.

Letošní čtyřicátníci by podle novely měli do penze odcházet v 66 letech. Lidé narození v roce 1977 až v 67 letech. Tato věková hranice by měla být v roce 2041 stejná pro muže i ženy bez rozdílu počtu vychovaných dětí.

Premiér Petr Nečas návrh hájí. Označil ho za ekonomickou nutnost vzhledem k nárůstu počtu důchodců. Navíc je přesvědčen o tom, že nastavení průběžného důchodového systému s mírou solidarity bylo správné:

„Ústavní soud přijal překvapivé rozhodnutí, které si nikdo nepřál, po kterém nikdo nevolal, na které jsme ale povinni zareagovat. Na druhé straně pokračování parametrických změn v průběžném důchodovém systému je nutný krok, který by dříve nebo později musela dělat jakákoliv vláda, v jakémkoliv politickém složení.“

ČSSD: Zvyšování věku jste měli projednat s opozicí

„Jsem rád, že stojím v čele vlády, která se na důchodové reformy nedívá jen populisticky, co to udělá s nejbližším volebním výsledkem a dokáže se dívat na důchodový systém s perspektivou několika volebních období,“ dodal Nečas.

Proti novele hlasovala opozice. ČSSD vadí, že s reakcí na výrok Ústavního soudu spojila vláda i postupné zvyšování věku odchodu do důchodu. Tento krok měla podle sociálních demokratů projednat s opozicí.

Výhrady má podle předsedy strany Bohuslava Sobotky ČSSD i k vlastní podstatě normy. „Vláda sice vyhověla rozhodnutí ústavního soudu, ale udělala to tak, že sedmdesáti procentům lidí se budou snižovat nově vyměřované důchody proto, aby se deseti procentům těch s nejvyššími příjmy důchody zvýšily. Lidi, kteří pobírali v předdůchodovém věku plat mezi 11 a 36 tisíci, nový systém, který vláda navrhuje, poškodí, řekl Sobotka.

Podle stínového ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha nemají změny bez podpory opozice šanci na přežití dalších voleb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Škromach odpovídá v pořadu Stalo se dnes

Sám nevidí problém v tom, že lidé s vyššími příjmy by pak měli i vyšší důchody. „Je potřeba respektovat rozhodnutí ústavního soudu a navýšit důchody. Je to možná pět šest miliard korun a ty bylo možné jednoduše získat tak, že by se změnilo zastropování placení pojistného o jeden procentní bod. Peníze by byly v systému a nebylo by nutné postihovat 70 procent seniorů, kteří už v této chvíli mají těsně před důchodem,“ říká.

Snížení důchodů u oněch 70 procent by měla vyrovnat jejich automatická valorizace Ale Škormach namítá, že vláda omezila možnost, aby mohla důchody zvýšit. „Vzniká tu další nespravedlnost kolem systému, protože každá valorizace bude rozdíl prohlubovat a nepokryje snížení důchodu, které vláda naplánovala.“

Jak dodává, chce zvážit možnost vrácení změn sněmovně nebo provést úpravy. „Respektovat navýšení pro 10 procent lidí a na druhé straně nesnížit důchody 70 procentům, kteří za to nemohou,“ uzavírá Zdeněk Škormach.

Martin Dorazín, Věra Pfeifferová, Jan Piroch, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme