Poslanecká sněmovna schválila obecný zákon o referendu

Sněmovna dnes schválila obecný zákon o referendu. Podle předlohy by se mohlo konat všelidové hlasování o zásadních věcech vnitřní nebo zahraniční politiky státu a rovněž o evropské ústavě. Naopak například o změnách daní, jmenování osob do různých funkcí či omezení ústavně zaručených práv a svobod, by se plebiscit konat nemohl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Zákon předpokládá, že o vyhlášení referenda by rozhodoval prezident, a to na návrh vlády, 80 poslanců, 33 senátorů nebo 300 tisíc občanů. Výsledek referenda bude podle ODS pouze doporučující a Parlament může nakonec rozhodnout jinak. Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda z KDU-ČSL se toho ale neobává:

"To dělají jen arogantní politici, že nerespektují vůli voličů. Každé referendum je fakticky závazné. Podívejte se na Holandsko, kde referendum bylo doporučující. Je jasné, že ani parlament ani vláda v referendu o evropské ústavní smlouvě teď nebudou pokračovat, dokud se nezmění podmínky."

Sněmovnou dnes schválená norma ale může narazit v Senátu. Návrh ústavního zákona totiž musí schválit obě komory Parlamentu, ovšem v Senátu má většinu ODS, která je proti přijetí obecného zákona o referendu.

Lucie Husárová 1, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme