Poslanecká sněmovna schválila víc peněz pro zemědělce

Dnešní jednání Poslanecké sněmovny skončilo dřív než obvykle. Jedním z důvodů byl začínající volební sjezd ČSSD. Poslanci schvalovali například zprávy o činnosti různých institucí, změny v orgánech sněmovny a návrhy rozpočtů různých fondů. Jedním ze schválených bodů bylo také navýšení rozpočtu Pozemkového fondu. Zemědělci tento krok vítají, krizi to podle nich ale neřeší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělství | Foto: Marie Matúšů

Vláda původně počítala s výdaji 1,8 miliardy korun, sněmovní zemědělský výbor ale tuto sumu doporučil navýšit o 1,3 miliardy korun. Tyto peníze mají dorovnat část přímých plateb českým zemědělcům. Jak řekl Radiožurnálu ministr zemědělství Petr Gandalovič, jde o protikrizové opatření.

"Ta 1,3 miliarda korun je určena na posílení národních doplňkových plateb. To znamená, že snižujeme ten rozdíl, který mají naši zemědělci oproti svým konkurentům ze staré evropské patnáctky. Myslím, že je to velmi důležité teď v této situaci," uvedl ministr s tím, že si ale nemyslí, že by tyto peníze zemědělce uspokojily.

" O této částce zemědělci už vědí. A proto si myslím, že to nebude něco, co by je uchlácholilo. Jejich protesty směřují k dalšímu navýšení. Myslím, že to, co by mohlo situaci trochu uklidnit, je použití dalších finančních prostředků - 2,6 miliardy korun z Podpůrného garančního rolnického fondu, které máme připraveny," řekl ministr. Vyplácení z PGRF by mělo začít v dubnu.

Zemědělci vítají schválení navýšeného rozpočtu Pozemkového fondu. Prezident Agrární komory Jiří Veleba ale upozorňuje, že se rozhodně nedá mluvit o protikrizovém opatření: Tato výše doplňkových přímých plateb, respektive jejich postupné navyšování, to je součástí přístupových dohod do Evropské unie z konce roku 2003.

Co se týče dalších prostředků pro zemědělce, konkrétně 2,6 miliardy z Podpůrného rolnického garančního fondu, i toto opatření má podle Veleby své nedostatky:

"To je dobrý instrument ty programy PGRF na podporu provozních a investičních úvěrů, nicméně není to nic nového pod sluncem. A hlavně naprosto to neřeší třeba katastrofální situaci v cenách mléka a tak dále. Jinými slovy, těžko si asi může vzít úvěr a využít to někdo, kdo třeba měsíčně prodělává na mléku milion korun."

Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme