Poslanecká sněmovna schválila zákon o registrovaném partnerství

Česká republika se možná brzy zařadí k zemím, kde mohou homosexuálové uzavírat registrované partnerství. Sněmovna dnes schválila návrh zákona, který by to umožnil. 86 zákonodárců hlasovalo pro, 54 proti. Ke schválení bylo třeba 74 hlasů. Nyní zákon posoudí Senát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Téma dlouhodobě názorově rozděluje poslance i uvnitř jejich klubů. Také dnes někteří doporučovali normu schválit a jiní před tím varovali. Odpůrci především z řad KDU-ČSL se především obávají znevážení postavení tradiční rodiny.

Jiní, jako komunista Karel Vymětal, naopak předlohu už před hlasováním podpořili. Vymětal tvrdí, že je napsána tak, že všechny obavy rozptyluje.

"Obava byla, aby se tohoto zákona nedalo zneužívat. Já si myslím, že ten zákon je dnes napsán tak, že se jej zneužívat nedá. Já jsem zastáncem předpokladu, že by partnerské páry neměly mít právo osvojovat si děti a vychovávat je. Také to v tomto zákonu není," řekl Vymětal.

Zásadně proti zákonu byla i většina občanských demokratů v čele s předsedou jejich klubu Vlastimilem Tlustým. "Kdyby se hlasovalo o toleranci, tak budu samozřejmě hlasovat pro, ale ta otázka zní jinak, zda bude vytvořen právní nástroj k něčemu jinému. Já se, dámy a pánové, nechci dožít okamžiku, kdy budou dva pánové mladému chlapci vysvětlovat, který z nich je maminka," vyjádřil se Tlustý.

Milada Richterová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme