Poslanecká sněmovna se nerozpustila. Poslanci návrh ČSSD nepodpořili

Sněmovna se podle očekávání nerozpustí. Poslanci na mimořádné schůzi návrh opoziční ČSSD nepodpořili. Proti byli zejména zástupci bývalé vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM. Opozici se dostatek hlasů k otevření cesty k předčasným volbám shromáždit nepodařilo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasování o rozpuštění Poslanecké sněmovny 17. července přihlížela i nová vláda Jiřího Rusnoka

Hlasování o rozpuštění Poslanecké sněmovny 17. července přihlížela i nová vláda Jiřího Rusnoka | Zdroj: ČTK

Návrh sociální demokracie podpořilo jen 96 poslanců, proti bylo 92, hlavně z řad bývalé vládní koalice. K rozpuštění sněmovny přitom bylo třeba 120 hlasů. Neprošel ani návrh komunistů, aby se rozhodovalo po jménech.

Samotnému hlasování předcházela debata. Spolu s dalším aktuálním děním na politické scéně jsme ji sledovali ONLINE. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka při ní zopakoval, že ČSSD preferuje rozpuštění sněmovny a předčasné volby před návratem koaliční vlády ODS, TOP 09 a LIDEM. Toto řešení by podle něj přispělo ke stabilizaci země.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální dění v poslanecké sněmovně komentovali na Radiožurnálu místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Svůj pohled přidal také politolog Milan Znoj z FF UK a Bohumil Pečinka z týdeníku Reflex

Po hlasování Sobotka řekl, že všechny politické strany teď musí vyřešit, co bude dál. "Jednotlivé politické strany si budou muset v příštích dnech ujasnit svůj postoj vůči Rusnokově vládě. To se týká i sociální demokracie," prohlásil Sobotka a dodal:

"V okamžiku, kdy se nám nepodařilo prosadit rozpuštění sněmovny a nové volby, sociální demokracie se bude muset vyjádřit k Rusnokově vládě, popřípadě pak postupovat dál v rámci druhého pokusu o sestavení vlády, který má ještě k dispozici prezident republiky."

Rusnok hned po hlasování začal vyjednávat podporu své vládě

Premiér Jiří Rusnok začal hned po hlasování o rozpuštění sněmovny jednat o podpoře svého kabinetu. Ve Sněmovně se nejprve sešel s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem a předsedou poslaneckého klubu strany Pavlem Kováčikem.

Poslanci se odpoledne znovu sešli na další schůzi a schválili například novelu, na kterou čekali hlavně čerství maturanti. Účastníkům jednoletých pomaturitních jazykových kurzů podle ní zůstanou studentské výhody. Novela míří do Senátu.

Ze zákona o vodovodech poslanci vypustili kritizovanou povinnost platit opravy vodovodních přípojek pod veřejným prostranstvím vlastníky, tedy hlavně občany. Povinnost zůstává i nadále provozovateli sítě.

Sobotka: Zvítězilo politikaření

Sociální demokraté mimořádnou schůzi iniciovali v době, kdy strany bývalé vládní koalice naznačovaly, že by rozpuštění poslanecké sněmovny a nové volby bylo jedno z možných řešení vládní krize.

Když pak sehnaly stojedničkovou většinu pro sestavení nové vlády, tak od této varianty ustoupily. Právě to jim po hlasování Sobotka vyčetl.

„Mě především mrzí, že zvítězilo politikaření, stranické taktizování, snaha ještě něco snad vytřískat na současné politické krizi. Mrzí mě, že pravicové strany ODS a TOP 09 změnily stanovisko, které deklarovaly ještě před několika málo dny s ohledem na jmenování vlády Jiřího Rusnoka. A já se obávám, že dnes prohrál občan, a doufám, že neprohrála parlamentní demokracie,“ uvedl.

Zaorálek: Vydáváme se na cestu vleklé krize

Zklamání z výsledku hlasování nezastíral ani místopředseda ČSSD a sněmovny Lubomír Zaorálek.

„Připadá nám, že dnes jsme toho moc nevyřešili. Bohužel jsme se možná vydali na cestu vleklé krize, protože teď není jisté nic. Může se stát, že se v tom budeme potácet deset měsíců,“ řekl a dodal:

„V situaci nedobrého ekonomického vývoje a skutečné politické krize, do které nás dostala Nečasova vláda, je deset měsíců takového ztrácení času špatný dar republice. Mně připadá, že nejlepší způsob, jak to celé ukončit, by skutečně bylo sněmovnu rozpustit.“

Hašek: Šance na předčasné volby je malá

Statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek řekl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu, že možnost uspíšit volby do dolní komory Parlamentu je teď minimální.

„Pro sociální demokracii tím hlavním cílem byly – a já si troufám říct, že i po dnešku ještě zůstávají – nové volby, byť ta šance, že se uskuteční v několika málo měsících, se výrazně snížila,“ uvedl Hašek a doplnil:

„Je třeba férově říct české veřejnosti, že díky pravici já tady vidím dnes výrazně menší šanci, že se někdy v říjnu, v listopadu uskuteční předčasné volby. A pokud se současná sněmovna přehoupne až do nového roku, pak se ta šance limitně blíží nule.“

Mimořádná schůze Sněmovny měla 17. července v Praze na programu hlasování o svém rozpuštění. | Foto: ČTK

Poslanci ze stran bývalé vládní koalice jsou ale s výsledkem hlasování spokojení. Počítají totiž s tím, že jim prezident Miloš Zeman dá možnost sestavit vládu, pokud Rusnokův kabinet neuspěje. Navíc se chystají obhajovat parlamentní demokracii.

Kalousek: Nesmíme připustit Zemanův experiment

Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska by měl prezident Zeman pochopit, že takovýto experiment, kdy je obcházena poslanecká sněmovna, tedy vláda sestavená bez podpory politických stran, nemá šanci na úspěch.

„Zkrátit volební období bychom měli jen tehdy, není-li ve sněmovně většina. Za druhé je tady právě ono chování pana prezidenta. Jestliže ignoruje většinu a stejně najmenuje vládu podle svého, kde je záruka, že se po volbách nezachová stejně?

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální politické situaci mluvil v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu politolog Bohumil Doležal

A za třetí je to kontrolní role poslanecké sněmovny. Rusnokova vláda je složena z osob, které nikdo nevolil. Nechat tuto vládnout bez kontroly by bylo selhání poslanecké sněmovny,“ shrnul své námitky.

Vzkaz měl i pro Rusnokovu vládu. „Ministři vlády musí pochopit, že i když jsou ústavní činitelé, v podstatě nejsou nic jiného než pokusní králíci nešťastného Zemanova experimentu. A jejich případným následovníkům nechť je tedy v praxi demonstrováno, že osudy pokusných králíků nemívají happyend, byť jsou na začátku pokusu drbáni za ušima a dobře krmeni,“ prohlásil.

„Poslanecká sněmovna má teď mimořádně aktuální úlohu: zabránit moci chtivému prezidentu republiky v tom, aby si uzurpoval parlamentní pravomoci. To nemůže udělat sněmovna rozpuštěná, to musí udělat sněmovna akční a akceschopná,“ dodal Kalousek.

Český rozhlas, Veronika Sedláčková, Jan Richter, kko, Vojtěch Kouřímský, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme