Poslanecká sněmovna: Tvrdě proti sprejerům

Sněmovna znovu schválila zákon, který tvrději postihuje sprejery. Rozdílem pouhých dvou hlasů tak přehlasovala veto Senátu, který tuto předlohu zamítl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina poslanců se neztotožnila s názorem senátorů, podle nichž postih sprejerů umožňují už existující zákony. Zákon, který má platit od začátku července, musí ještě podepsat prezident Václav Havel.

Parlamentní zpravodaj Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Vladimír Hrubý informuje, že řádění začínajících sprejerů už nebude posuzováno jako přestupek, nýbrž jako trestný čin. Za své počínání tak mohou jít před soud, který má možnost uložit peněžitý nebo podminečný trest. Může také uložit povinnost pachateli odpracovat určitou dobu na veřejně prospěšných pracech.

Poslanci naopak neschválili vládní novelu zákona o obecních volbách. Většina zákonodárců dolní komory parlamentu totiž nesouhlasila s pozměňovacími návrhy senátorů. Ti v předloze zmírnili způsob přidělování mandátů zvýhodňující volební strany s nejvyšším počtem získaných hlasů. Mnoho obcí, které si teď vzhledem k neexistenci příslušného zákona nemůže zvolit svá zastupitelstva, musí čekat na to až parlament schválí nový legislativní návrh. Ten chce ministr vnitra Stanislav Gross předložit co nejdříve.

Dolní komora parlamentu zároveň odsouhlasila novelu zákona o pobytu cizinců na území České republiky a schválila také novelu zákona o spotřební dani. Poslanci rozhodli především o tom, že existence bezcelních obchodů takzvaných duty/tax free bude ukončena do konce letošního roku.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme