Zasedání nové sněmovny: 199 slibů a handrkování o imunitním a mandátovém výboru

Sněmovna jednala poprvé v novém složení. Poslanci nejdřív složili slib, poté se dohadovali o tom, kolik členů má mít mandátový a imunitní výbor. Zákonodárci se nakonec dohodli na tom, že ve výboru bude 19 zákonodárců ze všech devíti politických stran. Zda Radek Vondráček získá křeslo předsedy sněmovny, se ukáže až ve středu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Filip (KSČM) pronáší přísahu během pondělní zasedání sněmovny v novém složení | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Noví poslanci přebírali dopoledne osvědčení o zvolení, po zahájení schůze složil jako první slib předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), který schůzi svolal. Následoval slib Vojtěcha Filipa (KSČM) jako nejstaršího znovu zvoleného někdejšího místopředsedy dolní komory. Filip následně vyvolával ke složení slibu další poslance podle abecedy.

Nováčků je letos ve sněmovně rekordní počet – 122, což je nejvíce od roku 1996.

Analýza: nová sněmovna zastupuje hlavně důchodce, lidi se základním vzděláním a manuálně pracující

Číst článek

A hned vzápětí začalo první dohadování nové sněmovny. Hlavní téma: imunitní a mandátový výbor. Ten může například řešit vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a jeho stranického kolegy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo.

Poslanci se přeli, kolik členů výbor bude mít. U některých navrhovaných počtů by totiž neměly zastoupení nejmenší kluby – TOP 09 a STAN. Většina stran nakonec po místy vzrušené diskusi schválila, aby členů bylo 19.

„Hnutí ANO bude do mandátového a imunitního výboru nominovat osm poslanců, nově zřízený Demokratický blok (ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN, pozn. red.) pět poslanců, Piráti dva, SPD dva a KSČM a sociální demokracie jednoho,“ potvrdil konečný počet předseda volební komise Martin Kolovratník z hnutí ANO. S tímto návrhem nesouhlasili pouze Piráti.

„Jsem ráda, že hned při prvním hlasování, které jsme měli o poměrně důležité a významné věci, jsme byli nakonec schopni najít dohodu. Převážil demokratický přístup nad tím, který by demokracii pošlapával,“ sdělila poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová Radiožurnálu.

„Jsem rád, že ČSSD, KSČM a ANO ustoupily a přistoupily na 19 členů mandátového a imunitního výboru tak, aby v něm měly zastoupení všechny poslanecké kluby,“ komentoval první důležité rokování ve snemovně na svém twitterovém účtu předseda ODS Petr Fiala.

Vondráček rozděluje 

Nové šéfa sněmovny budou poslanci volit ve středu. Jediným kandidátem zůstává Radek Vondráček z hnutí ANO. Může počítat s podporou jak spolustraníků, tak i s hlasy SPD, Pirátů a komunistů.

Menšinová vláda ANO s podporou KSČM a SPD? 'Musíme pracovat s kartami, které máme,' tvrdí Vondráček

Číst článek

„Poslanecký klub KSČM podpoří na post předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka,“ pronesl předseda komunistické strany Vojtěch Filip.

„Předsedu Poslanecké sněmovny nominovala ta většina, která umožnila vládě vládnout,“ kritizoval návrh Miroslav Kalousek (TOP 09). Zároveň dodal, že hlasování o šéfovi sněmovny bude testem, zda platí prohlášení jednotlivých stran, že budou v opozici.

Nové vedení ve středu

ČSSD nebude hlasovat při volbě místopředsedy sněmovny pro šéfa SPD Tomia Okamuru ani jiného dalšího zástupce uskupení. Hnutí považují za extremistické. Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka neupřesnil, zda strana podpoří Vondráčka.

U Pirátů bude rozhodnutí při hlasování o kandidátech na místopředsedy sněmovny z KSČM a SPD na rozhodnutí jednotlivých poslanců. Podpora pro zástupce těchto dvou stran je podle šéfa strany Ivana Bartoše mezi pirátskými poslanci vlažná.

Vládu skládají bývalí estébáci s podporou komunisty na Hradě, říká poslankyně Němcová

Číst článek

SPD vybrala svého kandidáta do čela bezpečnostního výboru, který by jí měl připadnout podle dohody s ANO. Nominovala lídra své kandidátky na Vysočině Radka Kotena, který podle vedení nemá škraloupy a vazby na Rusko či USA. Server Aktuálně.cz koncem října napsal, že Koten v minulosti sdílel například poplašnou zprávu o úniku záření z francouzské jaderné elektrárny a byl členem skupiny označující islám za smrtelné zlo.

Do čela mandátového a imunitního výboru komunisté nominují Stanislava Grospiče, kterého podpoří SPD. Naopak Piráti plánují hlasovat pro šéfa Starostů Petra Gazdíka.

Andrej Babiš z ANO mezitím dokončuje sestavování menšinové vlády. „Nejdřív vládu představím panu prezidentovi a potom oslovíme všechny strany od ODS až dolů a ukážeme jim návrh vlády a programové prohlášení,“ popsal, jak bude vyjednávat o podpoře.

Jana Čermáková, Lenka Jansová, pla, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme