Poslanecká vyšetřovací komise k Unipetrolu plánuje vyslechnout i Grosse a Urbana

Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, bývalý premiér a šéf ČSSD Stanislav Gross a reportér televize Nova Janek Kroupa budou mezi prvními svědky nebo údajnými aktéry v případu privatizace Unipetrolu, které příští týden vyslechne poslanecká vyšetřovací komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benzínová pumpa značky Orlen | Foto: Pavel Novák

Její členové se ve čtvrtek zároveň shodli na výslechu trojice osob z úplatkářské aféry známé jako "pět na stole v českých", která zpochybnila transparentnost prodeje petrochemického holdingu. Jde o Zdeňka Doležela, někdejšího ředitele kabinetu současného předsedy vlády, a lobbyisty Jacka Spyru a Roberta Piksu.

Jeden z členů komise Martin Říman odhaduje, že výslech čeká řadu dalších osob. "Ta kauza se rozpadá do několika podkauz, asi pěti, na tom jsme se shodli. Jedna z nich je mediálně známá kauza "pět na stole českých". Tam jsou jména aktérů jasná. Pravděpodobně k nim přibudou ještě některá další z okruhu těch třech pozvaných, Spyry, Doležela a Piksy. Nepochybně dojde podle mého soudu na premiéra Paroubka. Možná i na některé další ústavní činitele," vyjádřil se Říman.

Říman je přesvědčen, že výslechy nebudou tajné, tedy že ze sálu, kde komise jedná, nebudou vykázáni novináři. "Z mé zkušenosti až na výjimky ty výslechy budou moci být veřejné. Výjimky se budou podle mého soudu týkat spíše tajemství obchodního než tajemství státního," myslí si Říman.

Expremiéra Grosse bude komise žádat, aby vysvětlil, proč o něm Doležel a Spyra na tajné schůzce mluvili. Ministr průmyslu Milan Urban bude zase muset odpovídat na otázky týkající se postupného vyřazování uchazečů o privatizaci Unipetrolu, který bývalá vláda Vladimíra Špidly nakonec prodala polské skupině PKN Orlen. Kroupa by měl poslancům vysvětlit, jakým způsobem Nova pořídila záznam schůzky mezi Spyrou a Doleželem, kde si někdejší šéf premiérova kabinetu řekl o pětimiliónový úplatek.

Komise také požádá policii a tajné služby o odposlechy Doležela, Spyry a Piksy. Důrazně se také obrátí na Novu, aby jí poslala nesestříhaný záznam schůzky aktérů kauzy pořízený skrytou kamerou. Televize totiž zatím poslala jen kopii odvysílané reportáže a další asi hodinovou videokazetu, kde ovšem chybí zvuk.

Pavel Otto, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme