Poslanecké sněmovně se představili kandidáti do Rady ČT

Poslanecké sněmovně se dnes při veřejném slyšení představilo 45 kandidátů na členství v Radě České televize. Konečný výběr patnácti nových radních zákonodárce čeká ve středu. Čtyřkoalice však zvažuje možnost, že bude volbu bojkotovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi kandidáty jsou například bývalá atletka Helena Fibingerová, ředitel Národní galerie Milan Knížák, nebo odborník na drogovou problematiku Jiří Presl. Pokud se Poslanecké sněmovně tento týden podaří z 15 radních zvolit aspoň deset, budou moci zahájit volbu stálého ředitele České televize namísto prozatímního šéfa Kavčích hor Jiřího Balvína.

Čtyřkoalice zvažuje bojkot středeční volby členů Rady České televize. Podle lídra společného uskupení stran KDU-ČSL, Unie svobody, ODA a Demokratické unie Karla Kühnla, je neúčast na volbě 15ti členné rady ve sněmovně jednou z možností projevu nesouhlasu se způsobem, jakým volební výbor poslanců vybral 45 kandidátů, z nichž by se měla rada volit.

Kühnl se obává, že při páteční tajné volbě kandidátky došlo zásluhou některých zástupců stran takzvané opoziční smlouvy - tedy ČSSD a ODS - k manipulaci. Kritizuje fakt, že se do kandidátky nedostali například lidé navržení Konfederací politických vězňů. Zároveň se obává, že by Rada ČT volená z vybraných kandidátů nemusela za všech okolností hájit potřeby veřejnosti.

Se současnou nominací kandidátů do rady veřejnoprávní televize nesouhlasí ani představitelé iniciativy ČT-věc veřejná. Ti zvažují pořádání protestních mítinků a podání stížnosti k Ústavnímu soudu.

Člen sněmovního volebního výboru, sociální demokrat Miloslav Kučera, je ale přesvědčený o tom, že seznam jmen uchazečů o členství v televizní radě je kvalitní a obavy z jakékoli manipulace při jejich sestavení odmítá.

Podle Jana Vidíma z ODS je sestava navržených uchazečů o členství v Radě ČT po profesní stránce velmi kvalitní.

Milada Richterová, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme