Poslanecké výbory diskutují o svazcích StB

Zpřístupnění svazků bývalé Státní bezpečnosti je téma, kterým se znovu zabývají poslanci. Výbory ústavně právní a pro obranu a bezpečnost budou dnes i v dalších dnech pokračovat v diskusi o senátním návrhu novely příslušného zákona. Podle senátorů by měly být například přístupné dosud tajné dokumenty o spolupracovnících StB a kádrové materiály jejích pracovníků. Naopak tajné by podle návrhu měly zůstat dokumenty, jejichž zvěřejnění by mohlo poškodit bezpečnostní zájmy země nebo ohrozit lidské životy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

šifrovaný text | Foto: Jan Rosenauer

V názoru na to, zda by měly být zpřístupněny všechny svazky STB, se levicoví a pravicoví poslanci rozcházejí. Senátní předloha se nelíbí některým sociálním demokratům. Jednoznačný nesouhlas jí vyjadřují komunisté. Poslanec této strany Václav Frank má obavu, že novela nepřispěje k uklidnění veřejné a politické situace v naší zemi. "Znovu otevírat tyto věci, které nerovný příměr vyvozují, to neudělá mezi občanskou veřejností dobrý dojem." Naopak šéf výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas z ODS tvrdí, že nám úprava zákona o zpřístupnění svazků StB umožní lépe poznat, jak pracoval tehdejší režim. Nečas, který pro Radiožurnál připustil, že nepůjde o žádný dramatický legislativní průlom, věří, že novela bude schválena. Její přínos vidí v tom, že jde o "drobný kamínek v mozaice, kterou bychom měli sládat o vlastní minulosti nás všech, kteří žijeme v této zemi, i o minulosti naší země jako takové."

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme