Poslaneckou sněmovnu ovládly obstrukce

Poslanci se ve sněmovně od rána ještě nedostali k hlasování o jediném ze zákonů, které dnes mají na programu. K těm patří například návrat mateřské na loňskou úroveň nebo zrušení prvních tří dnů nemoci zadarmo. O odklad zahájení projednávání norem se postarala ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Tomáš Adamec

Občanští demokraté drží slovo, že budou bránit přijetí zákonů zvyšujících schodek rozpočtu všemi demokratickými a v parlamentu přípustnými prostředky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci ve sněmovně sleduje reportérka Radiožurnálu Věra Masopustová

Dnes, stejně jako včera se toho ujal místopředseda strany Petr Nečas. Ten pár minut před skončením lhůty na načítání změn v programu vystoupil se seznamem víc než třiceti návrhů na vyřazení zákonů.

Ke každému ze zákonů přidal i podrobný popis. Trvalo mu to zhruba třicet minut. Tyto návrhy sněmovna, až na jediný, nepodpořila.

Levice Nečasovo vystoupení označila za obstrukci a pohrozila, že je ochotná hlasovat i do noci a prodloužit konání schůze na víc, než jsou plánované dva týdny.

Sobotka: ODS tím ničeho nedosáhne

Podle druhého muže ČSSD Bohuslav Sobotky tímto postupem ODS neprojednání některých předloh nedosáhne. "ODS tímto svým postupem nedokáže zabránit tomu, aby poslanecká sněmovna důležité návrhy projednala a také doufám, že přijala," řekl Sobotka.

ČSSD podle něj počítá s tím, že by příští týden poslanecká sněmovna jednala také po devatenácté hodině. "A to zásadně zpravidla. Současně také navrhneme, pokud na konci příštího týdne nebudou návrhy zákonů řádně projednány, aby se schůze prodloužila ještě o další týden," dodal Sobotka.

Podle Nečase by se teď ale mělo hlasovat jen o vládních zákonech. "Obstrukcí je posílání do poslanecké sněmovny a projednávání návrhů, které jsou vytvořeny poslanci a které zcela zjevně nepřinesou nic dobrého. Kdyby se socialisté a komunisté chovali zodpovědně, tak se v předvolebním období zaměří na schvalování pouhých vládních návrhů," řekl Nečas.

Věra Pfeifferová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme