Poslanecký klub Unie svobody opustí Bielesz i Vrbík

Poslanecký klub Unie svobody se rozpadá. V pátek z něho totiž odejdou poslanci Marian Bielesz a Tomáš Vrbík. Nechtějí, aby unionisté zůstali součástí vládní koalice s ČSSD a KDU-ČSL. Počet členů klubu tím klesne pod povinných deset. Všechny politické strany ve sněmovně v těchto dnech hledají řešení krize po chystané demisi vlády.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marian Bielesz

Marian Bielesz | Foto: Michal Doležal

Bilelesz s Vrbíkem svůj odchod z klubu unionistů zdůvodňují tím, že voliči dali jasný signál, jak si stávající koalici nepřejí. Není tedy podle Bilelesze proč v ní pokračovat. "Určitě bych nepodpořil jakoukoliv vládu, která by byla založena pouze na stávající koalici 101," potvrzuje Bielesz.

Podle dostupných informací by mohli být Vrbík s Bieleszem nezařazenými poslanci, mají ale zájem o přestup do opoziční ODS. Podle předsedy unionistů Pavla Němce s nimi stejně bude třeba dál jednat o tom, aby kabinet podpořili. "Samozřejmě každé hlasování v poslanecké sněmovně, tedy i vyslovení důvěry vlády, může být předmětem jednání i s těmito dvěma poslanci."

Zánikem frakce unionisté přijdou o své klubové zázemí, tedy především o společný sekretariát či automobil pro šéfa klubu. Přestanou také dostávat pravidelné měsíční příspěvky na činnost klubu ve výši bezmála 60 tisíc korun a Karel Kühnl by přišel o plat předsedy frakce, což dělá 65 tisíc korun.

Zdá se, že sociální demokraty osud unionistů, které ve Špidlově vládě beztak trpěli, netrápí. Šéfa lidovců Miroslava Kalouska zase nechávají klidným rebelující poslanci. "Kdyby stál osud stabilní vlády jenom na poslancích Vrbíkovi a Bieleszovi, to by bylo velmi smutné," poznamenal Kalousek.

Kalousek s lídry ČSSD a US-DEU na dnešní schůzce potvrdili snahu najít společné řešení, jak ven z politické krize, a to bez podpory komunistů. Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross už dříve nevyloučil ani spolupráci s lidovci nebo unionisty, ani pokračování současné koalice. Právě poslední možnost dál prosazují lidovci. "Podle mého názoru koaliční smlouva stále platí a koaliční strany by se měly pokusit najít řešení v rámci koaliční dohody," potvrdil Kalousek.

Alespoň někteří sociální demokraté však po Grebeníčkově podpoře pošilhávají. "Říkal jsem, že by bylo netaktické v této chvíli říct, že s komunisty nikdy a za žádných okolností, protože to je otázka i určité vyjednávací pozice," neodmítá pomoc komunistů místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Když ne komunisté, pak přichází v úvahu ODS. Nejsilnější opoziční strana ale chce za svou podporu pro sociální demokraty smrtelné řešení - předčasné volby. Už začala připravovat návrh ústavního zákona o zkrácení volebního období a konání mimořádných voleb. Podle šéfa poslanců ODS Vlastimila Tlustého to však neznamená, že by ODS zákon okamžitě i předkládala.

Jasněji začne být až po zítřejším odstoupení Špidlovy vlády. "Nemůžeme předvídat jednotlivé kroky. Prezident republiky je v tuto chvíli z ústavy na tahu a může začít kroky konat až po formální demisi," dodává úřadující předseda ČSSD Gross, kterého jeho strana jmenovala hlavním vyjednavačem.

Milada Richterová, Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme