Prověrka financí sněmovních stran. ČSSD platí za personál přes 56 milionů, nejmenší výdaje má STAN a SPD

Předseda ČSSD Jan Hamáček (uprostřed) společně s předsednictvem strany. Na snímku (zleva) statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola, předseda Poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka a místopředsedové strany Jana Fialová a Martin Netolický. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Tři sta lidí, nebo také jediného člověka zaměstnávají politické strany a hnutí zastoupené ve sněmovně. Ty s mnohaletou historií a velkými sídly si většinou drží rozvětvenou strukturu pracovníků a utratí za ně desítky milionů korun ročně. Novější politická uskupení se při zajištění provozu spoléhají často na externisty, zjistil Radiožurnál, který vycházel z výročních zpráv jednotlivých stran.

Analýza Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strany dostávají od státu příspěvek na činnost až desítky milionů korun ročně podle volebních výsledků. Z nich platí i zaměstnance. Z výročních zpráv za minulý rok vyplývá, že nejvíc jich měla KSČM, a to 305. Zaplatila za ně téměř 52 milionů korun.

Nejsem blázen, kdyby nezaznělo, že vnitro poskytne součinnost, nešla bych do toho, říká Šojdrová k sirotkům

Číst článek

Podle prvního místopředsedy Petra Šimůnka je množství dáno historickou strukturou strany. „My se snažíme držet co nejvíce profesionální sbor. Kromě pracovníků ústředního výboru máme pracovníky krajských a okresních výborů,“ řekl Radiožurnálu Šimůnek.

Po debaklu ve sněmovních volbách ale komunistická strana musela šetřit a zhruba 25 lidí propustila.

Za personál platí nejvíce ČSSD

Nejvyšší personální náklady měla loni ČSSD - 56 milionů korun. Zaměstnávala 122 lidí a podobně jako komunisté má pracovníky i v okresech.

Na opačném konci stojí nejmenší sněmovní hnutí Starostové a nezávislí. Jedinou zaměstnankyní je ředitelka hlavní kanceláře. „Provoz našeho hnutí je zařízený většinou externími spolupracovníky. Celkem náklady na činnost hlavní kanceláře máme 8 až 8,5 milionů ročně,“ popsal předseda hnutí Petr Gazdík.

Přehled zaměstnanců sněmovních stran a hnutí ukazuje následující graf. Údaje Radiožurnál čerpal z výročních finančních zpráv za rok 2017:

Obdobnou částku ročně vydají také Piráti, i když vykázali jen dva zaměstnance s náklady jeden milion korun. I pro ně totiž pracuje část lidí na živnostenský list. Podle poslance strany Miluláše Ferjenčíka nejde o takzvaný švarcsystém.

„My jsme si na to schválně nechávali udělat stanovisko. Myslíme si, že ne, ti lidé dělají na vlastních počítačích, nemají pevnou pracovní dobu,“ uvedl. Externistkou je tak třeba i mluvčí Pirátů.

Služby externistů

Na základě smlouvy o poskytování služeb vyplácí svou mluvčí i vládní hnutí ANO. Toto největší sněmovní uskupení mělo loni 16 zaměstnanců a za každého utratilo v průměru milion korun. Letos se jejich počet zvýšil na 22.

Přehled celkových výdajů na zaměstnance sněmovních stran a hnutí ukazuje následující graf:

„Administrativa je zajišťována zaměstnanci hnutí, ale na zpracování podrobného účetnictví a poskytování IT služeb využíváme externího dodavatele. Externisty využíváme na služby jako analýzy, PR služby, online,“ vysvětlil Vladimír Vořechovský z tiskového odboru hnutí ANO.

Žádného stálého zaměstnance neměla Svoboda a přímá demokracie. Uvedla, že pěti lidem loni vyplatila na dohodu o provedení práce dohromady 83 tisíc korun. Využívá externí dodavatele stejně jako TOP 09, pro kterou ale zároveň pracuje asi 25 lidí. ODS a KDU-ČSL měly každá zhruba 40 zaměstnanců.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme