Prověrka financí sněmovních stran. ČSSD platí za personál přes 56 milionů, nejmenší výdaje má STAN a SPD

Předseda ČSSD Jan Hamáček (uprostřed) společně s předsednictvem strany. Na snímku (zleva) statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola, předseda Poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka a místopředsedové strany Jana Fialová a Martin Netolický. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Tři sta lidí, nebo také jediného člověka zaměstnávají politické strany a hnutí zastoupené ve sněmovně. Ty s mnohaletou historií a velkými sídly si většinou drží rozvětvenou strukturu pracovníků a utratí za ně desítky milionů korun ročně. Novější politická uskupení se při zajištění provozu spoléhají často na externisty, zjistil Radiožurnál, který vycházel z výročních zpráv jednotlivých stran.

Analýza Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strany dostávají od státu příspěvek na činnost až desítky milionů korun ročně podle volebních výsledků. Z nich platí i zaměstnance. Z výročních zpráv za minulý rok vyplývá, že nejvíc jich měla KSČM, a to 305. Zaplatila za ně téměř 52 milionů korun.

Nejsem blázen, kdyby nezaznělo, že vnitro poskytne součinnost, nešla bych do toho, říká Šojdrová k sirotkům

Číst článek

Podle prvního místopředsedy Petra Šimůnka je množství dáno historickou strukturou strany. „My se snažíme držet co nejvíce profesionální sbor. Kromě pracovníků ústředního výboru máme pracovníky krajských a okresních výborů,“ řekl Radiožurnálu Šimůnek.

Po debaklu ve sněmovních volbách ale komunistická strana musela šetřit a zhruba 25 lidí propustila.

Za personál platí nejvíce ČSSD

Nejvyšší personální náklady měla loni ČSSD - 56 milionů korun. Zaměstnávala 122 lidí a podobně jako komunisté má pracovníky i v okresech.

Na opačném konci stojí nejmenší sněmovní hnutí Starostové a nezávislí. Jedinou zaměstnankyní je ředitelka hlavní kanceláře. „Provoz našeho hnutí je zařízený většinou externími spolupracovníky. Celkem náklady na činnost hlavní kanceláře máme 8 až 8,5 milionů ročně,“ popsal předseda hnutí Petr Gazdík.

Přehled zaměstnanců sněmovních stran a hnutí ukazuje následující graf. Údaje Radiožurnál čerpal z výročních finančních zpráv za rok 2017:

Obdobnou částku ročně vydají také Piráti, i když vykázali jen dva zaměstnance s náklady jeden milion korun. I pro ně totiž pracuje část lidí na živnostenský list. Podle poslance strany Miluláše Ferjenčíka nejde o takzvaný švarcsystém.

„My jsme si na to schválně nechávali udělat stanovisko. Myslíme si, že ne, ti lidé dělají na vlastních počítačích, nemají pevnou pracovní dobu,“ uvedl. Externistkou je tak třeba i mluvčí Pirátů.

Služby externistů

Na základě smlouvy o poskytování služeb vyplácí svou mluvčí i vládní hnutí ANO. Toto největší sněmovní uskupení mělo loni 16 zaměstnanců a za každého utratilo v průměru milion korun. Letos se jejich počet zvýšil na 22.

Přehled celkových výdajů na zaměstnance sněmovních stran a hnutí ukazuje následující graf:

„Administrativa je zajišťována zaměstnanci hnutí, ale na zpracování podrobného účetnictví a poskytování IT služeb využíváme externího dodavatele. Externisty využíváme na služby jako analýzy, PR služby, online,“ vysvětlil Vladimír Vořechovský z tiskového odboru hnutí ANO.

Žádného stálého zaměstnance neměla Svoboda a přímá demokracie. Uvedla, že pěti lidem loni vyplatila na dohodu o provedení práce dohromady 83 tisíc korun. Využívá externí dodavatele stejně jako TOP 09, pro kterou ale zároveň pracuje asi 25 lidí. ODS a KDU-ČSL měly každá zhruba 40 zaměstnanců.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme