Poslankyně Jakubková předloží vlastní návrh omezení jízd kamionů

Poslankyně Zelených Věra Jakubková je ochotna stáhnout ze sněmovny svůj návrh na omezení jízd kamionů o víkendech. Vláda by ale v takovém případě musela přijít s vlastním smysluplným kompromisem. Jakubková to dnes řekla Radiožurnálu. Vlastní novelu, která ruší jízdy kamionů od pátku až do neděle po celý rok, pak připravila proto, že není s řešením situace už možné čekat. Vláda už se měla zabývat návrhem na to, že by se celoroční zákaz jízd rozšířil i na pátek. K tomu ale nedošlo poté, co se premiér Mirek Topolánek sešel s dopravci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kamion | Foto: Marián Vojtek

Novela, která by jízdu kamionů ještě více omezovala, by měla platit už od ledna příštího roku. A to také už dva roky slibujeme, tvrdí Věra Jakubková. Už proto není podle ní možné dále čekat. Když ale ministři dospějí k rozumné koaliční úpravě, Jakubková svůj návrh stáhne.

"Pokud vláda novelu skutečně předloží, a bude splňovat to, co je v programovém prohlášení a koaliční dohodě, tak jsme ochotni tu vládní novelu podpořit, a tu svou stáhnout," řekla poslankyně.

Předseda Zelených Martin Bursík nad jejím vlastním návrhem ale kroutí hlavou. "Ona by měla také říct, jakým způsobem a kde hodlá zajistit pro ten svůj návrh politickou podporu."

Velkým zákazům jízd kamionů o víkendech totiž poslanci z ostatních vládních stran příliš nakloněni nejsou. "Pokud někdo říká, že chce omezit jízdu kamionů, tak také říká, že omezuje pracovní místa dalších lidí, kteří jsou na to napojeni," uvedl občanský demokrat Walter Bartoš.

Podle lidovce Jana Kasala by se mohlo ale také upravit mýtné - ve špičce by kamiony platily víc a za jízdu třeba v noci by mohly ušetřit.

V současnosti mají kamiony celoroční zákaz jízd jen v neděli. Omezení v pátek odpoledne a v sobotu dopoledne platí jen o letních prázdninách.

Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme