Poslední den na zařízení voličského průkazu

Čeští voliči by už měli po dnešku vědět, kam půjdou za dva týdny rozhodovat o složení českých zástupců v Evropském parlamentu. Nejpozději dnes totiž musejí starostové podle zákona v obcích oznámit, kde se bude hlasovat. Adresy volebních místností zpravidla zůstávají stejné jako při jiných volbách, obvykle jsou ve školách nebo veřejných budovách. Lidé, kteří se rozhodli volit jinde než ve své domovské obci, mají dnes poslední možnost pro pořízení voličského průkazu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby | Foto: Jan Rosenauer

Bez něj je volební komisaři v ostatních městech a obcích k hlasovacím urnám nepustí. Voličský průkaz mohou využít například chataři a chalupáři, kteří si budou chtít prodloužit druhý červnový víkend pobytem ve svých rekreačních staveních.

Požádat můžete ještě dnes do 16 hodin. Voličský průkaz potřebují i ti, kteří se přestěhovali, a v místě nového bydliště ještě nejsou zapsáni do volebních seznamů. "Potřebují k tomu doklad totožnosti, tedy občanský průkaz nebo cestovní pas. Na základě toho jim bude voličský průkaz vystaven. Jde o voliče, kteří nemohou volit v místě svého trvalého pobytu, ale pobytu k 2. květnu tohoto roku. Pokud se v té době někdo přestěhoval a chce volit v místě svého trvalého pobytu, pak by si měl původním místě svéo trvalého pobytu o voličský průkaz," radí ředitel odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych.

Proč je tento postup nutný? "Tady mohou volit i státní občané, kteří mají občanství Evropské unie, ale kteří nemají státní občanství České republiky. U nich musí být zachován stejný postup jako u občanů České republiky a vzhledem k oznamovacím povinnostem, které jsou v rámci Evropské unie, jsou ty lhůty delší a ten postup je odlišný než u kterýchkoli jiných voleb."

V Brně ale zatím provází voličské průkazy nezájem. "Jestli to něco signalizuje, to si netroufám tvrdit, nicméně je pravda že v tuto chvíli tady máme 157 žídstí kdežto v minulých volbách, jedno jakých, býval celkový počet žádostí kolem 700, takže jich je v tuto chvíli míň," říká mluvčí Úřadu městské části Brno-střed Roman Burian.

Volby se uskuteční 11. a 12. června.

Markéta Kaclová, Ivan Holas, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme