Poslední dobou přibývá obcí, které přispívají policistům na benzin

Vandalové a výtržníci, kteří řádí ve vesnicích, nutí starosty k hodně neobvyklým krokům. Na Opavsku se někteří z nich rozhodli, že přispějí policistům na benzín, aby mohli častěji hlídkovat v ulicích. I když jde o výjimky, obecní zastupitelé v tom vidí šanci na větší pocit bezpečí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlídka Policie ČR - ilustrační foto | Foto: Vladan Dokoupil

„Když člověk zjistí, že Policie ČR má pár korun na provoz, na dopravu, tak si pak řekne, co se asi stane, když se policie v obcích neukáže,“ říká starosta Bolatic Herber Pavera.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž Opavsko kupuje benzín policistům.mp3

Po ostré debatě v tamním zastupitelstvu peníze pro nejbližší služebnu obec nakonec věnuje. „Přeci jen jsme přispěli 10 tisíci korunami na benzin a naftu obvodního oddělení Kravaře, aby policisté mohli přijíždět i k nám. Když se prevence nebude dělat, tak nám zbude pláč na rozlitým mlíkem,“ dodává starosta.

Většina Bolatických obyvatel je spíše pro. „Samozřejmě, že je to dobře. Policii tu zatím často nevidím, ale asi se to zlepší. Věřím tomu,“ říká jeden z obyvatelů Bolatic.

Bolatické peníze na policejní benzin chtějí následovat i v Háji ve Slezsku. Během pouhých tří měsíců tam vandalové způsobili škodu za 370 tisíc, mimo jiné sebrali z návsi všechno měděné. Hájecký starosta Karel Palovský bude příspěvek prosazovat v obecní radě:

„Nemáme na to v rozpočtu peníze, musíme udělat nějaké rozpočtové opatření, jednalo by se o jednorázovou částku 5 tisíc korun.“

Většina okolních starostů nechce suplovat roli státu s už tak mizivě malým rozpočtem. Starosta Bolatic Herbert Pavera to chápe: „Vím, že řada starostů je proti tomu, ale my chceme dokázat, že těch 10 tisíc korun v rozpočtu máme, narozdíl od českého státu, aby zabezpečil bezpečnost ve svých městech a obcích.“

Martin Knitl, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme