Poslední dva filmy v hlavní soutěži se dnes představí na karlovarském festivalu

V hlavní soutěži dnes diváci v Karlových Varech uvidí poslední dva filmy. Tím prvním je snímek indonéské režisérky Nan Achnas s názvem Fotograf. Druhým filmem je působivé drama o mladé ženě Kytara z dílny dcery Roberta Reforma Amy. Festival dnes také promítá dokument Větší třesk, který natočil jeden z nejlepších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese s rockovými velikány, skupinou Rolling stones.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

43. MFF Karlovy Vary | Foto: Jan Rosenauer, Hanka Shánělová, Jiří Chum

Koprodukční snímek Fotograf natočila indonéská režisérka Nan Achnas. Umělecká ředitelka festivalu Eva Zaoralová dodává, že je to příběh dívky, která se živí jako prostitutka: "Aby se vymanila z tenat svého pasáka, najde si velmi podivný podnájem - nad dílnou fotografa. Ona je opuštěná bytost, on je opuštěná bytost a vytváří se mezi nimi pozoruhodný vztah, který poznamená jejich další existenci."

Druhým filmem je snímek Kytara, což je režijní debut Amy Redfordové , dcery slavného herce. Jak uvedla Eva Zaoralová, je to příběh ženy, která si v těžké životní situaci začíná plnit dosud neuskutečněná přání:

"Je to režijní debut Amy Redfordové, která nejenže je dcerou Roberta Redforda, ale je také docela uznávanou herečkou. Bohužel nemůže přijet do Karlových Varů, protože je v posledním stupni těhotenství. Ten film vypráví o ženě, která zjišťuje, že má před sebou posledních pár měsíců života a rozhodne se s nimi nějak naložit."

Film Kytara přijela uvést představitelka hlavní role - britská herečka Saffron Burrowsová. Podle ní není děj filmu klasický, ale spíš připomíná sen. Herečka se zároveň Radiožurnálu svěřila, že má ráda diskuse po projekcích, podobné jako se odehrávají v Karlových Varech:

"Vím dobře, že u spousty herců je to naopak. Já si to ale opravdu užívám. Často vám lidé něco připomenou-jsou opravdu všímaví. Nutí vás to přemýšlet a také to prodlužuje život celému filmu na delší dobu, než jen na natáčení."

O tom, který ze čtrnácti soutěžních filmů zítra získá Křišťálový glóbus, bude rozhodovat porota, kterou letos vede česko-americký režisér Ivan Passer . Jeho film je mezi snímky, které zatím vedou v divácké anketě.

V Karlových Varech se představila herecká legenda Christopher Lee

Jednou z hlavních hvězd festivalu je britský herec Christopher Lee , který v sobotu převezme Cenu prezidenta festivalu. V poslední době je Lee známý především díky roli Sarumana v Pánu Prstenů. Radiožurnálu řekl, že příběh pro něj zdaleka nebyl neznámý:

Christopher Lee | Foto: Vladimír Kroc

"Četl jsem ty knihy, když v padesátých letech vyšly. Nikdy před tím jsem nic podobného nezažil. Jako herec jsem snil o tom, že by pode nich někdo jednou mohl natočit film. Jenže tehdy bylo něco takového nemožné. A protože mi bylo o padesát let méně, představoval jsem si samozřejmě roli Gandalfa."

Christopher Lee si zahrál také ve Hvězdných válkách nebo jednoho z mnoha Drákulů. Radiožurnálu ale řekl, že trilogii J.R.R Tolkiena považuje za zcela výjimečné dílo:

"Máte spoustu příběhů, jako třeba Alenka v říši divů nebo Alenka za zrcadlem či Guliverovy cesty, jejichž autoři si vymysleli nová stvoření a nové světy. Tolkien vytvořil nové světy, nové postavy, ale navíc udělal jednu věc, kterou nikdy nikdo jiný. Vynalezl nové jazyky!"

Christopher Lee překvapil festivalové diváky, když zazpíval česky část duetu Kecala z Prodané nevěsty. "K Prodané nevěstě jsem se dostal díky příteli, který byl Čech. Už je to několik desítek let, kdy se mi o této opeře zmínil. On sám totiž zpíval a ptal se mě, jestli Prodanou nevěstu znám. Já jsem mu nerozuměl, protože jsem ji neznal. A on mě upozornil, že je tam krásný duet," vysvětlil Christopher Lee, který část árie Kecala zapíval také při rozhovoru pro Radiožurnál:

Přehrát

00:00 / 00:00

Árie Kecala v podání Christophera Lee

Vydejte se s Radiožurnálem na 43. MFF Karlovy Vary! Poslouchejte každý všední den od 12.30 do 15.00 hodin a o víkendu od 14.00 do 15.00 hodin živé vysílání Radiožurnálu přímo ze studia v hotelu Thermal nebo dopolední a odpolední Filmžurnál na karlovarské frekvenci 102,6 MHz. Víc informací a program vysílání najdete na www.radiozurnal.cz/filmzurnal.

David Koubek, Katka Brezovská, Petr Benetka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme