Poslední květnový den: bez tabáku

31.květen je Dnem bez tabáku. Kampaň proti kouření došla v některých zemích už tak daleko, že vyhnala kuřáky úplně z restaurací a dalších veřejných prostor. EU spustila 26. května novou kampaň, zaměřenou na mladé lidi. Těch totiž alespoň v Česku kouří čím dál víc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuřivo

Kuřivo | Foto: Jan Rosenauer

Ve všech zemích unie budou od 7.června uvedeny tři televizní spoty, které mají poukazovat na směšnost a nemodernost kouření. Podle doktorky Ludmily Sattranové ze Zdravotního ústavu v Českých Budějovicích umírá u nás denně na následky kouření 60 lidí mladších 65 let.

"Může se zdát, že o nic nejde, protože trvá dlouho, než člověk začne mít obtíže. A je rovněž faktem, že většina mladých lidí začne kouřit příležitostně v závislosti na určitých situacích. Většina závislostí začíná závislostí sociální - v určité situaci s určitou skupinou lidí si člověk cigaretu zapálí. Postupem času se však ze sociální závislosti vyvine i závislost fyzická," řekla Českému rozhlasu doktorka Sattranová.

U příležitosti dne bez tabáku, který již tradičně vyhlašuje Světová zdravotnická organizace, pořádá na Resslově náměstí akci, jejímž cílem je zlepšit informovanost o vlivu kouření na lidské zdraví a možnostech, jak se návyku zbavit. Na náměstí tak vyroste stánek protikuřácké prevence.

"Zájemci si budou moci ve stánku nechat zdarma změřit krevní tlak, puls, tělesný tuk a poradit se o svém zdraví. Odborníci z chrudimské pobočky Zdravotního ústavu budou také poskytovat informace o možnostech odvykání kouření a o tom, kde takovou odvykací poradnu mohou zájemci najít. V rámci chrudimské akce bude uskutečněna i anketa, jež bude zaměřena na problematiku kouření na veřejných prostranstvích," popsala průběh chrudimského dne bez tabáku koordinátorka projektu Šárka Trunečková.

Veronika Malá, Markéta Pešková, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme