Poslední neděle před Štědrým dnem

Poslední adventní nedělí dnes vrcholí předvánoční období. Podle církevního pojetí je advent dobou očekávání příchodu Spasitele - Ježíše Krista a přípravou na oslavu jeho narození. K čtyřtýdennímu období před vánočními svátky se váže mnoho tradic a přísných předpisů. Patří mezi ně půst, zákaz zábav nebo svateb. V obcích postižených povodněmi, například v Předmíře na Strakonicku, mají lidé plné ruce práce se stěhováním. Dostali totiž pod stromeček nový dům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vánoční stromek | Foto: Jan Rosenauer st.

K čtyřtýdennímu období před vánočními svátky se váže mnoho tradic a přísných předpisů. Patří mezi ně půst, zákaz zábav nebo svateb. V katolickém prostředí však zrušil podobná přísná nařízení Druhý vatikánský koncil ze 60. let minulého století.Počátky slavení Adventu se objevily v jižní Galii a ve Španělsku koncem čtvrtého století. Vánoční svátky však mají původ v dobách předkřesťanských - ve slavení slunovratu spojeném s řadou pohanských a magických obyčejů.

Předvánoční doba vyzývá i k rozjímání. Kardinál Miloslav Vlk řekl Radiožurnálu, že nedostatkem dnešní doby je, že se neumíme poslouchat navzájem. Podle kardinála je právě vrcholící období adventu dobrou příležitostí k tomu, abychom naslouchali druhým a nechali je vypovídat z jejich starostí. Po letošních povodních je v České republice mnoho nešťastných lidí, na které jejich tragédie dolehne právě o vánocích, řekl kardinál. "Advent jako příchod Krista to není ani dávno minulá záležist ale že Kristus příchází dnes a že ho mohu potkávat třeba i v bratru, v druhém, který má nějaké trable, bolest."

V obcích postižených povodněmi, například v Předmíře na Strakonicku, mají lidé plné ruce práce se stěhováním. O svátcích už totiž budou bydlet v nového domku, kterému lidé neřeknou jinak než povodňový. Další postižení, například v Zálezlicích na Mělnicku, ale nový dům teprve staví. Na Strakonicku se může stěhovat asi 40 rodin - říká přednosta okresního úřadu Josef Kalbáč: "No tak z těch 46 domů, které byly celkem při povodni poškozeny, se předalo 30 v Blatné a 6 v Předníři a další 3 budou ještě v Předmíři a v Blatné předány, takže celkem 39 domků."

Poměrně smutné Vánoce prožijí letos obyvatelé zatopené části pražského Radotína. Zatímco někteří z nich už bydlí aspoň v horních patrech svých domů, přízemní domky jsou více než čtyři měsíce po povodni stále neobyvatelné. Život lidí zde ztěžuje i skutečnost, že jsou bez pitné vody. Rozvodněná řeka Berounka zatopila jejich studny, voda z nich je nepoživatelná. Nyní už ani nemohou chodit do cisterny. Vodu vypustili, aby nezamrzla. Vodu si proto musejí vozit. Pražský magistrát už sice v ulici postavil nový vodovod, lidé ho však ještě využívat nemohou. Musejí čekat, až úřady schválí projekty k výstavbě jednotlivých přípojek k domům.

Povodně poškodily také mnoho kostelů, takže se letos půlnoční odbyde v náhradních svatostáncích. Jen v litoměřické diecézi natropila velká voda škody za více než 20 miliónů korun. Na nutné opravy ale zatím přišly jen peníze ze zahraničí a od soukromých dárců. Od ministerstva kultury, krajských a okresních úřadů zatím ale ani koruna.

Markéta Kaclová, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme