Poslední neděle před Štědrým dnem

Poslední adventní nedělí dnes vrcholí předvánoční období. Podle církevního pojetí je advent dobou očekávání příchodu Spasitele - Ježíše Krista a přípravou na oslavu jeho narození. K čtyřtýdennímu období před vánočními svátky se váže mnoho tradic a přísných předpisů. Patří mezi ně půst, zákaz zábav nebo svateb. V obcích postižených povodněmi, například v Předmíře na Strakonicku, mají lidé plné ruce práce se stěhováním. Dostali totiž pod stromeček nový dům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vánoční stromek | Foto: Jan Rosenauer st.

K čtyřtýdennímu období před vánočními svátky se váže mnoho tradic a přísných předpisů. Patří mezi ně půst, zákaz zábav nebo svateb. V katolickém prostředí však zrušil podobná přísná nařízení Druhý vatikánský koncil ze 60. let minulého století.Počátky slavení Adventu se objevily v jižní Galii a ve Španělsku koncem čtvrtého století. Vánoční svátky však mají původ v dobách předkřesťanských - ve slavení slunovratu spojeném s řadou pohanských a magických obyčejů.

Předvánoční doba vyzývá i k rozjímání. Kardinál Miloslav Vlk řekl Radiožurnálu, že nedostatkem dnešní doby je, že se neumíme poslouchat navzájem. Podle kardinála je právě vrcholící období adventu dobrou příležitostí k tomu, abychom naslouchali druhým a nechali je vypovídat z jejich starostí. Po letošních povodních je v České republice mnoho nešťastných lidí, na které jejich tragédie dolehne právě o vánocích, řekl kardinál. "Advent jako příchod Krista to není ani dávno minulá záležist ale že Kristus příchází dnes a že ho mohu potkávat třeba i v bratru, v druhém, který má nějaké trable, bolest."

V obcích postižených povodněmi, například v Předmíře na Strakonicku, mají lidé plné ruce práce se stěhováním. O svátcích už totiž budou bydlet v nového domku, kterému lidé neřeknou jinak než povodňový. Další postižení, například v Zálezlicích na Mělnicku, ale nový dům teprve staví. Na Strakonicku se může stěhovat asi 40 rodin - říká přednosta okresního úřadu Josef Kalbáč: "No tak z těch 46 domů, které byly celkem při povodni poškozeny, se předalo 30 v Blatné a 6 v Předníři a další 3 budou ještě v Předmíři a v Blatné předány, takže celkem 39 domků."

Poměrně smutné Vánoce prožijí letos obyvatelé zatopené části pražského Radotína. Zatímco někteří z nich už bydlí aspoň v horních patrech svých domů, přízemní domky jsou více než čtyři měsíce po povodni stále neobyvatelné. Život lidí zde ztěžuje i skutečnost, že jsou bez pitné vody. Rozvodněná řeka Berounka zatopila jejich studny, voda z nich je nepoživatelná. Nyní už ani nemohou chodit do cisterny. Vodu vypustili, aby nezamrzla. Vodu si proto musejí vozit. Pražský magistrát už sice v ulici postavil nový vodovod, lidé ho však ještě využívat nemohou. Musejí čekat, až úřady schválí projekty k výstavbě jednotlivých přípojek k domům.

Povodně poškodily také mnoho kostelů, takže se letos půlnoční odbyde v náhradních svatostáncích. Jen v litoměřické diecézi natropila velká voda škody za více než 20 miliónů korun. Na nutné opravy ale zatím přišly jen peníze ze zahraničí a od soukromých dárců. Od ministerstva kultury, krajských a okresních úřadů zatím ale ani koruna.

Markéta Kaclová, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme