Poslední rozloučení s Miloslavem Šimkem

V katolickém kostele svatého Antonína na pražském Strossmayerově náměstí se konalo poslední rozloučení s populárním hercem a moderátorem Miloslavem Šimkem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslav Šimek

Miloslav Šimek | Foto: Stanislav Zbyněk

Prostranství před kostelem bylo celé zaplněno davy Šimkových příznivců. Přišli samozřejmě i jeho blízcí a přátelé. Nejen před účastníky v kostele, ale prostřednictvím reproduktorů i k lidem na Strossmayerově náměstí před kostelem promluvilo několik lidí. Mezi nimi i Šimkova dlouholetá spolupracovnice Zuzana Bubílková.

Všichni řečníci oceňovali, humor, nadhled a životní moudrost zesnulého. Kostelem zněl ze záznamu zpěv Jiřího Grossmanna a Petra Spáleného, hovořil kněz Alois Kánský a také Šimkův bratr Martin. Čestnou stráž drželi u rakve skauti. Poslední cestu provázela skautská večerka a potlesk přítomných.

Herec, moderátor a spisovatel Miloslav Šimek podlehl leukémii. Zemřel ve věku nedožitých čtyřiašedesáti let. Téměř čtyři desítky let byl stálicí české humoristické scény. V 60. letech vytvořil nezapomenutelnou autorskou dvojici s Jiřím Grossmannem, po jeho smrti pak v Semaforu spolupracoval s Luďkem Sobotou, Petrem Nárožným a Jiřím Krampolem. V posledních letech nemilosrdně tepal českou politickou scénu spolu s moderátorkou Zuzanou Bubílkovou.

Miloslav Šimek byl původně učitel, ale už ve dvaceti letech se pokoušel o první vstup na komediální scénu. To se mu podařilo s kamarádem Jiřím Grossmannem. "To jsme oba studovali, byly to doby takové bezstarostné, ale už jsme inklinovali k divadlu. A protože já jsem musel čas od času předstírat - i před domovem - že pilně studuji, tak jsme většinou psávali v Městské knihovně, tam je taková studovna," vzpomínal Šimek po letech.

Miloslav Šimek s Jiřím Grossmannem a Miluškou Voborníkovou | Foto: Karel Štoll

S Jiřím Grossmannem nejprve založili Divadelní klub Olympik a později zakotvili v legendárním Semaforu. Tam vystoupala jejich popularita do hvězdných výšin. Ke konci 60. let dokázali Šimek s Grossmannem upozorňovat na politickou a společenskou špínu svým charakterickým, mnohdy až cynicky ironizujícím způsobem.

V roce 1971 Jiří Grossmann umírá. Příčinou jeho skonu ve třiceti letech byla rovněž leukémie. Miloslav Šimek v Semaforu působil dalších více než 20 let. Za tu dobu stanula na jevišti po jeho boku celá řada dalších komiků, například Luděk Sobota, Petr Nárožný a Jiří Krampol.

V roce 1990 založil vlastní divadlo nazvané po svém prvním hereckém kolegovi - Divadlo Jiřího Grossmanna.

Jeho hlavní partnerkou se později stala moderátorka Zuzana Bubílková, s níž oblíbený komik vystupoval i v televizních pořadech politické satiry - S politiky netančím a Politické harašení. Miloslav Šimek byl nenapodobitelný ve svém způsobu myšlení a v tom jak dokázal improvizovat, řekla Radiožurnálu o svém dlouholetém kolegovi Bubílková. "Já jsem prostě ten pořad ´vyseděla´, on ho nadlehčil, on ho dodělal do té poslední podoby, on ho odehrál na tom jevišti; vlastně na jevišti ještě vznikaly různé další, úplně neplánované a mimo scénář věci."

Milan Kopp, Jaroslav Doleček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme