Poslední schůze vlády před volbami. Na ministry čekají EET, lithium i ceny másla

Ve středu se naposledy před volbami do Poslanecké sněmovny sejde vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ministři mají na programu EET, vyšší odměny pro zaměstnané vězně, spor o těžbu lithia na Cínovci i zprávu o probíhajícím šetření ohledně vývoje cen másla a čerstvé smetany.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na snímku ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO a premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ve finále předvolební kampaně kabinet na své poslední schůzi před volbami projedná memorandum o těžbě lithia s australskou firmou EMH. Některé strany - včetně těch opozičních - se obávají případných arbitráží.

V Česku jsou zhruba 3 % světových zásob této suroviny, která se používá hlavně pro výrobu baterií.

Komunisté, SPD, ANO i část ČSSD. Poslanci požadují mimořádnou schůzi kvůli memorandu o těžbě lithia

Číst článek

O lithiu se pak bude debatovat zřejmě i v Senátu. Dorazit by tam měl i premiér Bohuslav Sobotka a ministři životního prostředí a průmyslu.

Příští týden se kvůli roky připravované těžbě lithia v Krušných horách také mimořádně sejdou poslanci.

Využít k tomu musí sál, kde se obvykle schází poslanci ČSSD. Jednací sál sněmovny totiž prochází velkou rekonstrukcí. Hlasovat se bude ručně, v sále totiž chybí hlasovací zařízení.

Na řadu tak přijdou skrutátoři, potvrdila sněmovna v pondělí serveru iROZHLAS.cz.

EET i platy vězňů

Sobotkova vláda na posledním jednání před volbami, které se konají 20. a 21. října, projedná také návrh na dočasné osvobození hluchoslepých a nevidomých podnikatelů od povinnosti elektronicky evidovat tržby.

Podle ministerstva financí totiž nejsou teď pro takové podnikatele na trhu vhodná pokladní zařízení.

Ministři také budou jednat o vyhlášce ministerstva spravedlnosti, podle které by si pracující vězni mohli polepšit až o několik tisíc korun měsíčně.

Kdo vydělal na másle? Ceny nejvíc zvýšily mlékárny, zisk obchodníků naopak klesl

Číst článek

Pilný stihne zprávu o másle

Svou zprávu o cenách másla ve Strakově akademii ještě stihne představit ministr financí Ivan Pilný (ANO). Analýzu k vývoji rostoucích cen másla a čerstvé smetany si vyžádal premiér Bohuslav Sobotka.

Kabinet se rovněž ve středu zaváže k podpoře zavádění elektromobility, vývoje autonomních vozidel a digitalizace dopravy v Česku.

Premiéra ve středu čekají i poslední bilanční schůzky s ministry. Sejde s oběma vicepremiéry - tedy šéfem KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem a Richardem Brabcem z hnutí ANO.

haf, Jana Čermáková, Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme