Poslední studenti se dočkali maturitního vysvědčení

Staroměstská radnice v Praze nabídla turistům i Pražanům trochu neobvyklý obrázek. Místo svatebčanů před ní stály hloučky elegantně oblečených mladých mužů a dívek s různě barevnými foliemi, které jim otevírají cestu k dospělému životu. Maturanti a nyní už absolventi pražského Gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského tu nejdůležitější zkoušku dospělosti mají za sebou. Dnešek byl posledním dnem určeným k předávání maturitních vysvědčení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti jihlavského gymnázia dnes dostali maturitní vysvědčení. V gotické síni radnice si ho převzala i Tereza Lexová, které k úspěchu pogratuloval také primátor Jaroslav Vymazal | Foto: Radek Tulis

Pokuřující dospělí studenti i trošku vyděšené pohledy dívek, které utíkaly před diktafonem. Všichni sice věděli, že státní maturitu jako jedni z prvních zvládli, ale netušili výsledek. Zbývalo už jen vystoupat schody a dojít si do obřadní síně pro své vysvědčení.

Přes 40 mladých lidí stálo v řadě, čekalo na své jméno a i na to, zda dostanou do ruky červené, nebo modré desky. Ty první znamenaly vyznamenání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Bílá natáčela mezi studenty přebírajícícmi maturitní vysvědčení

„Musím říct, že jsem to opravdu nečekal, protože jsem měl problém se slohovkou z angličtiny, ale jinak jsem spokojenej. Mám dvě jedničky, jednu dvojku a jednu čtyřku – to bylo ze základů společenských věd. Smůla na otázku,“ říká David Jelínek s modrými deskami v ruce, které obsahují vysvědčení a protokol státní maturitní zkoušky.

Maturanti mají teď osm dní na to, aby podali žádost na přezkum maturitní zkoušky, ale většina z nich tvrdí, že k tomu nemá důvod. I přesto, že podle nich byla maturita absurdní.

„Už se v tom nějak hrabat nebudu a žádnou vlastní iniciativu už neplánuju. Obecně úroveň testů i organizace byla naprosto šílená. Chápu, že to byl první rok, takže se to musí vyladit. Na druhou stranu ten předchozí systém maturit byl asi všem studentům bližší,“ dodává David.

„Nejhorší byly písemné testy. Ještě jak byly v tom intervalu a třítýdenní čekání na výsledky. Já bych se spíš připojila, že je to zbytečné a mělo by se to přepracovat od začátku,“ přidává se jeho spolužačka.

Lucie Maňourová, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme