Poslední týden prezidentské volby začíná. Kandidáty čeká hektická série debat

Přesně za týden touto dobou už bychom mohli vědět, kdo bude novým českým prezidentem. Šance obou kandidátů jsou zatím vyrovnané, potvrzuje to i aktuální předvolební průzkum agentury ppm factum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhlasová debata prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga na stanici ČRo 1 - Radiožurnál | Foto: Filip Jandourek

Miloš Zeman zatím poráží Karla Schwarzenberga 54 ku 46 procentům. O to víc se dá čekat zajímavější souboj obou mužů.

Karel Schwarzenberg se tento víkend zaměřil na Moravu a Slezsko. V sobotu debatuje v Ostravě, v neděli v Olomouci. Miloš Zeman si naopak vyhradil čas pro rodinu a do debat se znovu pustí od pondělka, kdy má on-line rozhovor na serveru iDNES.cz.

Od úterka potom mají oba kandidáti program téměř totožný. Ten den je čeká dvouhodinová debata v prostorách Národního technického muzea, ve středu potom prezidentská debata Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Petr Sehnoutka popisuje nadcházející program obou prezidentských kadidátů

Ta začíná v sedmnáct hodin a není určena jen pro posluchače u rádií, ale i pro diváky. Duel, který moderuje Martin Veselovský, bude Český rozhlas vysílat z pražského divadla Minor. Posluchači Radiožurnálu se začátkem týdne dozví, kdy a za jakých podmínek bude možné na debatu získat vstupenky.

Po tomto duelu přijdou na řadu debaty televizní. Ještě ve středu večer odvysílá televize Nova speciál Cesta na Hrad. Ve čtvrtek, tedy poslední den před volbami, bude z pražského paláce Hybernia vysílat Česká televize debatu nazvanou Prezidentské finále.

Nezávisle na těchto debatách ale bude dál pokračovat kampaň obou mužů. Lidé kolem Schwarzenberga přišli s dalšími předvolebními spoty, tým Miloše Zemana si pak pronajal devět stovek billboardů.

Stránky Karla Schwarzenberga a jeho příznivců ohrožují hackeři

Do kampaně se ale zapojují i protivníci obou kandidátů. Poté, co Václav Klaus mladší veřejně poukázal na nacistickou minulost některých členů Schwarzenbergovy rodiny, publicista Jan Urban zase natočil spot, ve kterém připomíná kauzy z doby vlády Miloše Zemana.

Na webové stránky Karla Schwarzenberga začali útočit hackeři. Řadu pokusů o napadení zaznamenali i profily jeho příznivců na sociálních sítích. Hackeři několik profilů smazali, přes falešné účty se pak snaží získat přístupová hesla ke stránkám prezidentského kandidáta.

Další falešné profily zahlcují jeho stránky spamy. Schwarzenbergův volební tým vyzval své příznivce, aby posílili zabezpečení svých účtů na sociálních sítích a webových stránek, kde Schwarzenberga podporují. Volební tým jeho protivníka Miloše Zemana se od útoků distancoval.

Sledované téma potencionální první dámy

Jedním z hlavních témat kampaně jsou i budoucí první dámy. Miloš Zeman si ve včerejším televizním duelu posteskl, že jedním z důvodů, proč je jeho žena v ústraní kampaně, je i to, že média jeho ženu ohrožují.

„Moje žena šla k volbám, a když odvolila, tak ji jistě nechtíc jeden kameraman, kterých tam bylo milion, praštil těžkou kamerou do hlavy,“ popsal Zeman. Proto prý také tentokrát nepůjdou volit spolu, ale jeho žena přijde jindy, kdy ve volebním štábu nebudou média.

Manželka Karla Schwarzenberga v Česku nežije, nemá české občanství, takže volit nemůže. Pokud by vyhrál Karel Schwarzenberg, je nanejvýš pravděpodobné, že mu ani nebude stát po boku. „Je to smutný fakt, ale moje žena měla těžkou nehodu. Je těžce postižená a tudíž nemůže na Hradě fungovat,“ sdělil Schwarzenberg.

Druhé kolo prezidentské volby začne v pátek od 14:00. Voliči budou moci volit až do 22:00. V sobotu se pak místnosti otevřou v osm ráno a bude možno volit do dvou odpoledne.

Petr Sehnoutka, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme