Posledním bodem jednání vlády Miloše Zemana bude vlastní demise

Pokud by ustavující schůze sněmovny skončila už ve čtvrtek, měla by ještě dnes podle Ústavy podat demisi dosavadní vláda premiéra Miloše Zemana. Proto by se po schůzi poslanců měla naposledy sejít. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to potvrdil mluvčí kabinetu Libor Rouček. Demise by měla být hlavním a zároveň jediným bodem zasedání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vláda ČR | Foto: Úřad vlády ČR

"Pokud si Poslanecká sněmovna si zvolí svého předsedu a místopředsedy, tak dvacet minut po skončení schůze se sejde vláda a projedná svou demisi. Nemůže o ní rozhodnout bez projednání," zdůraznil Libor Souček.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Rouček: Vláda o demisi

Nový kabinet Vladimíra Špidly má prezident republiky jmenovat podle dohodnutého harmonogramu v pondělí 15. července.

Zajímavá situace by nastala, pokud by Poslanecká sněmovna nedokázal ve čtvrtek své vedení zvolit. Celý proces by se musel opakovat. Poslanecké kluby vybraly kandidáty a ty by navrhly volební komisi. Určen by byl také nový termín, kdy by se volba opakovala. To by znamenalo, že by ustavující schůze byla do té doby přerušena, což by samozřjmě zabránilo demisi současné vlády a jmenování nového kabinetu.

Milan Kopp, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme