Posluchači Leonarda pojmenovali nový druh primáta

Neznámé zvířecí druhy se neobjevují každý den. Nový druh primáta byl v Africe objeven po dlouhé době na přelomu tisíciletí. Od té doby nemohli čeští vědci této světlehnědé opici takzvaně „přijít na jméno“. Používal se jen latinský název. To se ale dnes změnilo, také díky posluchačům rozhlasu. Stanice Českého rozhlasu Leonardo totiž vyhlásila výsledky své SMS soutěže Pojmenuj opici.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

opice

opice | Foto: Robert Mikoláš

Čeští vědci říkali malé světlehnědé opici kvůli výraznému chocholu srsti na hlavě až dodnes pracovně „pankáč“. Rungwecebus kupundži bylo totiž přece jen dost složité jméno. Ode dneška už má tento primát i oficiální český název „paviánec kipundži“. Vymyslela ho malá Kateřina Tláskalová.

„Nejdřív mě napadl paviánovec, jenže to je moc dlouhý název,“ řekla Katka.

To vypadá, že pojmenovávání nových druhů není nic těžkého. Hlavní cenu – týdenní pobyt v Tunisu – si malá výherkyně užije s maminkou.

Druhé a třetí místo obsadila jména mangabejec horský a kipundži chocholatý.

Rozmanité názvy

O něco náročnější práci než výherkyně Katka měla tříčlenná porota zoologů, která musela zhodnotit přes 1200 „esemesek“ s nejrůznějšími návrhy.

„Rozhodování nebylo těžké, bylo zajímavé. Návrhy byly velice rozmanité a bylo potřeba je rozčlenit do několika skupin,“ řekl Miloš Anděra, porotce soutěže a kurátor Národního muzea, které bylo partnerem soutěže.

Vyloučeny byly například názvy podle jmen politiků, nebo takové jako nevím obecný a podobně. Vtipných názvů se sešlo hodně – například darwin štěkavý, nebo kebule pankáčová.

Výherci mohli být jen tři. Přesto porota projevila smysl pro humor a vymyslela i čtvrtou kategorii.

„Nápad udělat ještě jednu cenu vznikl dodatečně. Zatímco o odborném názvu jsme se v porotě nějakou dobu dohadovali, na nejvtipnějším názvu jsme se shodli během několika málo minut. Musím říci, že mě osobně název štěkna rozcuchaná zaujal velice rychle, protože jsem si pod ním představil typickou pavlačovou žižkovskou drbnu,“ dodal Miloš Anděra.

Celá soutěž chtěla ukázat, že takzvaná taxonomie, tedy věda o klasifikaci organismů, není žádná nuda. Navíc všichni soutěžící přispěli svými SMS zprávami k ochraně primátů v Africe.

Tereza Schejbalová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme