Pospíšil chce převést agendu exekucí na soukromníky

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil včera představil plánované změny v justici. Mimo jiné navrhuje, aby agenda exekucí přešla na soukromníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

exekuce bytu, ilustrační foto


Stínový ministr spravedlnosti za ČSSD Jiří Dienstbier mladší to ve vysílání Rádia Česko označil za jeden z nejproblematičtějších návrhů.

„Pokud by součástí agendy vyvedení od soudů byl fakt, že by exekutoři rozhodovali o zahájení exekuce, tak by to nebyl ten nejlepší nápad. Zejména proto, že exekutor je zainteresován na nařízení exekuce, jelikož z jejího provedení má odměnu, zatímco soud, který posuzuje podmínky jejího nařízení, takový zájem nemá a dá se tedy očekávat vyšší objektivita při zmíněném posuzování návrhu,“ uvedl Dienstbier.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil navrhuje, aby agenda exekucí přešla na soukromníky. Téma pro viceprezidenta Exekutorské komory České republiky Jiřího Proška.

Plán ministra Pospíšila, aby exekuce byly svěřeny soukromým firmám, ale přivítal ve vysílání odborník na ústavní právo a čestný prezident Soudcovské unie Libor Vávra, který si myslí, že návrh by rozhodně neubral na prestiži soudců. Naopak to pomůže soudcům, aby se zbavili části své přebujelé agendy.


„Podstata je v tom, že se jedná o obrovskou agendu a je evidentní, že zmíněná agenda bude dále prudce narůstat. Zejména pak z důvodu uplynulé krize,“ uved Vávra pro Rádio Česko.


Větší objem práce pro exekutory, úleva pro soudy

Podle viceprezidenta Exekutorské komory České republiky Jiřího Proška ale návrh ministra Pospíšila znamená především zvýšený objem práce a odpovědnosti.

„Je třeba předestřít, že o tomto roku se už uvažovalo před rokem a půl. Tehdy jsme se svěření avizované agendy ubránili. Vzhledem ke státnímu rozpočtu to ale nyní vypadá, že agenda na nás skutečně dopadne,“ upřesnil Prošek pro Rádio Česko.

Otázkou zůstává, zda návrh komplexního převedení exekucí na soukromníky nepovede k posílení jejich pozice a tím pádem k větší ‘dravost‘ exekutorů, kdy jsou přece jen známy určité excesy ve smyslu překročení pravomocí, kterých se soukromé exekutorské firmy dopouštěly. Takovou situaci ale Prošek rezolutně odmítá.

„To si nemyslím. Předesílám, že o zmíněnou agendy opravdu nijak zvlášť nestojíme. Byli jsme rádi, když vše bylo v gesci soudů. Chápu ale, že to představovalo 20 – 30 procent rozpočtu soudů. Žádnou ztrátu objektivity ale opravdu nepředpokládám, jelikož exekuce půjdou dále ruku v ruce s objektivním rozhodnutím soudu. Exekuce bude nařízena jen a pouze podle rozhodnutí soudů,“ zmínil viceprezidenta Exekutorské komory České republik.

Ministr Pospíšil uvedl, že převedení pravomocí co do výkonu exekucí na soukromé osoby se nebude týkat exekuce dětí. Rovněž podle Proška je tento návrh rozumný přijatelný.

„Je zcela v pořádku. Exekuce, které se týkají dětí, jsou ve většině případů daleko citlivější než běžné exekuce. Jedná se bezpochyby o rozumné politické rozhodnutí,“ uzavřel Prošek.

Lukáš Vincourek, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme