Pospíšil chtěl jmenovat Bradáčovou vrchní státní zástupkyní. Už to nestihnu, lituje

Dnes odvolaný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil měl od minulého týdne na stole návrh na jmenování ústecké žalobkyně Lenky Bradáčové vrchní státní zástupkyní v Praze. Návrh mu předložil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, ministr ale o něm zatím nestihl rozhodnout. Podle spekulací bylo právě chystané jmenování Bradáčové hlavním důvodem Pospíšilova odvolání z funkce. Exministr to dnes nepotvrdil, ani nevyvrátil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil se vyjadřuje ke svému odvolání z funkce ministra spravedlnosti | Foto: ČTK

Pospíšil nicméně připustil, že určité vztahy tam být mohou. „Moje odvolání přišlo náhle a nečekaně v době, kdy se mělo rozhodovat o výběru vrchního státního zástupce," uvedl.

Připomněl, že minulý týden mu nejvyšší státní zástupce podal návrh, aby do funkce pražské vrchní státní zástupkyně jmenoval Lenku Bradáčovou. „A já jsem avizoval ochotu návrhu vyhovět," řekl s tím, že lituje, že to nestihl, protože Bradáčová je tento týden na dovolené. "Rozhodnutí by bylo učiněno někdy v příštím týdnu," dodal Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Advokátka Hana Marvanová důvodům Pospíšilova odvolání nevěří. Byla hostem poledních Ozvěn dne

Premiér Petr Nečas zdůvodnil Pospíšilovo odvolání nezvládnutím rozpočtu ministerstva spravedlnosti. Pospíšil ale žádost o peníze pro vězeňství nepovažuje za relevantní důvod k tomu, aby byl odvolán z funkce.

„Ministerstvo spravedlnosti již v minulém roce konstatovalo, že částka určená na provoz věznic není dostatečná. Že budeme žádat o její navýšení. Také nám bylo při schvalování rozpočtu řečeno, že budeme v letošním roce aktuální finanční požadavky vězeňství řešit.“

„Plně respektuji právo pana premiéra odvolat ministra, ale konstatuji, že ten důvod asi není úplně relevantní a lze ho tímto vyvrátit,“ prohlásil exministr spravedlnosti.

Prezident odvolal ministra Pospíšila. Resort rozpočtově nezvládl, tvrdí Nečas

Číst článek

To, že připravované jmenování Bradáčové by mohlo být důvodem ministrova odvolání, naznačují opoziční politici. Myslí si to ale například i advokátka Hana Marvanová.

„Teď jsme tady svědky, veřejnost to vidí, že se začaly rozkrývat některé korupční kauzy, začala běžet vyšetřování. Poslední vyšetřování, které vzbudilo obrovský rozruch na politické scéně, je vyšetřování nákupu letadel CASA; mimochodem toto vyšetřování dozoruje právě Vrchní státní zastupitelství v Praze."

Přehrát

00:00 / 00:00

O odvolání ministra Pospíšila jsme v Ozvěnách dne mluvili s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem

„A každý, kdo ví, jaké jsou mechanismy vyšetřování, tak ví, že nerozhoduje policie, že rozhodujícím článkem je dozorující státní zástupce. Takže osoba vrchního státního zástupce v Praze je klíčovou osobou, která buď bude garantovat vyšetřování korupčních a hospodářských kauz, nebo bude osobou, která, jako to dělal pan doktor Rampula, bude garantovat zametání těch kauz pod koberec,“ poznamenala Marvanová v Ozvěnách dne.

Předseda vlády Petr Nečas (ODS) ale v rozhovoru pro Radiožurnál odmítl že by odvolání Pospíšila s návrhem jmenovat pražskou vrchní státní zástupkyní Lenku Bradáčovou souviselo.

„Musím říci, že to žádnou souvislost nemá, a musím také říci, že všechny ministry, které jsem odvolal, tak jsem odvolal takzvaně překvapivě a oni tím byli překvapeni. To není nová situace a lidsky jí naprosto rozumím," řekl Nečas.

TOP 09 dnes požádala předsedu vlády i budoucího ministra spravedlnosti, aby Bradáčovou do čela pražského vrchního státního zastupitelství podpořili. „Předejdou tak, mimo jiné, spekulacím o zástupných důvodech pro odvolání ministra spravedlnosti,“ prohlásil místopředseda strany Miroslav Kalousek.

ČSSD: Nečasovým důvodům k odvolání Pospíšila nevěříme

Číst článek

Jakub Šídlo, mta, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme