Pospíšil: Finance pro přeplněné české věznice vystačí do půlky června

Několik příštích let bude ve věznicích více odsouzených. Jak na Primě uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, je to způsobeno tím, že trestní soudy pracují rychleji. Pospíšil teď aktuálně řeší nedostatek financí pro české věznice. Podle něj vystačí tak do půlky června.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil (ODS) ministr spravedlnosti. | Foto: Filip Jandourek

Nárůst odsouzených v českých věznicích podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila způsobuje také fakt, že se zkracuje trestní řízení.

„Proto máme nyní více odsouzených a řeší se staré kauzy, které ležely na soudech, a které se dneska v řádech měsíců dořešují. Takže po přechodnou dobu několika let je nutné počítat s tím, že budeme mít více odsouzených, než se stabilizují poměry na trestních soudech a budou standardní jako v Německu či Rakousku,“ uvedl.

Přeplněnost věznic ale není podle Pospíšila jediný problém. Aktuálně ministr shání další peníze, protože hrozí, že v půlce roku věznicím dojdou. Ve středu na vládě proto bude žádat uvolnění asi jedné miliardy korun.

Podle poslance Jeronýma Tejce z ČSSD ale problematickou situaci zavinily i vládní škrty.

„Bohužel nejen možná, že se zkracuje délka trestního řízení, ale v České republice především roste kriminalita. Tam je mnoho příčin a samozřejmě je to i důsledkem politiky vlády. Myslím, že pan ministr Pospíšil tímto, že požaduje navýšení prostředků, které vláda stanovila pro rok 2012, jasně usvědčuje sebe i vládu z neschopnosti. Z toho, že jsou škrty nejen v této oblasti naprosto nekoncepční,“ řekl

Ministr Pospíšil odmítá, že by problém podcenil. Podle něj nelze předvídat, kolik bude vězňů. Od začátku roku jejich počet narostl o 500, což zvedlo náklady.

Přeplněnost českých věznic i nedostatek peněz bude řešit vláda ve středu. Ministr Pospíšil požaduje pro Vězeňskou službu navýšení rozpočtu o necelou miliardu korun. Ministr financí Miroslav Kalousek o tom má ale pochybnosti.

Tereza Bartůňková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme