Pospíšil k prezidentské volbě: Je to obrovský debakl ODS, pravice jako takové ne

Už první den prvního týdne čtrnáctidenního období mezi dvěma koly prezidentských voleb přináší spekulace o tom, který ze dvou finalistů má větší šance, že na Pražském Hradě vystřídá Václava Klause. Jestli Karel Schwarzenberg nebo Miloš Zeman. Stranou ale nezůstává ani téma, co znamená výsledek prezidentského boje pro nejsilnější parlamentní strany ODS a ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební urna; volby; plenta; hlasování; volič | Zdroj: ČTK

Kandidát Občanské demokratické strany Přemysl Sobotka v prezidentských volbách na celé čáře propadl. Jen těsně předstihl poslední Janu Bobošíkovou se ziskem necelých tří procent. „Vnímám to jako prohru ODS,“ přiznal v Ozvěnách dne místopředseda ODS Jiří Pospíšil.

Podle něj můžou za neúspěch Přemysla Sobotky také externí vlivy, jako například většinový volební systém či lidmi odmítaná amnestie, ale ODS by si podle Pospíšila neměla nalhávat, že její politika hrála významnou roli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byli místopředsedové ODS a ČSSD, Jiří Pospíšil a Lubomír Zaorálek.

„Jsem přesvědčen, že ten debakl významně souvisí s pozicí ODS a s tím jak voliči ODS vnímají. Je to druhý zvednutý prst voličů po krajských volbách. A my se musíme vážně zamýšlet nad tím, co změnit v obsahu a stylu naši vládní politiky, pokud chceme, aby nám občané opět důvěřovali. Musíme voliče přesvědčit, že vláda ODS pro tuto zemi dělá pozitivní kroky,“ řekl Pospíšil.

Ragoval také na slova Václava Klause, který prohlásil, že prezidentské volby jsou největším debaklem pravice od roku 1989.

„Jsou obrovským debaklem ODS. Nevím ale, jestli pravice jako takové, protože do druhého kola postoupil pravicový kandidát Karel Schwarzenberg. To, že pravice byla oslabená je dáno i tím, že vládne v druhém volebním období, ale o obrovském debaklu pravice bych nehovořil,“ zdůraznil místopředseda ODS.

Mezi uchazeči o Pražský Hrad rozhodně nezapadl s necelými sedmnácti procenty kandidát sociální demokracie, Jiří Dienstbier.

„Pro nás ta volba nedopadla špatně, ukázalo se, že značka sociální demokracie je stále slušná. Pro ČSSD jsou klíčové parlamentní volby, prezidentská volba má symbolický význam. V těchto volbách se pravice porazit nedá,“ konstatoval místopředseda ČSSD a Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek.

Jiří Dienstbier se ale téměř okamžitě po vyhlášení výsledků prvního kola dostal do otevřeného sporu s vedením ČSSD, která podpořila pro druhé kolo Miloše Zemana. Zatímco senátor Dienstbier prohlásil, že ho volit nebude, protože je napojený na pražskou mafii.

„My jsme řekli, že nemůžeme podpořit Karla Schwarzenberga, protože je součástí vládní koalice. A zároveň, protože vnímáme, že voliči inklinují k tomu volit bývalého předsedu sociální demokracie, jsme řekli, aby zvážili svou podporu Miloši Zemanovi,“ uvedl.

„Není to náš samozřejmě kandidát, ale myslím, že bylo správné, že ČSSD dala najevo, že rozdíl mezi kandidáty je, a my jsme to řekli tím, ať zváží podporu Miloši Zemanovi, který není součástí této vládní koalice,“ dodal Zaorálek.

Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme