Pospíšil: Reformu státního zastupitelství chci s novým šéfem

Ke změně na postu Nejvyššího státního zástupce by mělo dojít během podzimu, nejpozději na konci roku. V rozhovoru pro Rádio Česko to řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil | Foto: Šárka Ševčíková

„Byl bych rád, aby za této vlády došlo k reformě státního zastupitelství a byl bych rád aby tyto reformy prováděl nový nejvyšší státní zástupce, u kterého nebude mít veřejnost otazníky, a nebude ho vnímat do určité míry kontroverzně a který není v České republice zatížen historickými vazbami," řekl Rádiu Česko Pospíšil.

„Primární pro mne je, že pokud dojde ke změně, aby to byla změna k lepšímu. Změna by měla proběhnout během podzimu, nejpozději na konci roku," dodal ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Studia Česko byl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Pospíšil potvrdil, že na dalším postupu se „z 99,99%" už shodl s premiérem Petrem Nečasem.

Jeho favoritem na nového Nejvyššího státního zástupce zůstává Pavel Zeman, který už pět let působí v Haagu jako český zástupce v organizaci Eurojust.

„Nechte nám několikadenní prostor, kdy ty věci doladíme. Ale pokud by tím případným nástupcem byl pan Zeman, pak by nemohl nastoupit okamžitě. Svou misi tam musí důstojně ukončit, a to by bylo někdy ke konci roku. Prostor tu tedy je. Není to protahování, je to snaha najít takové řešení, které bude politicky průchozí a nepovede k rozbití nejvyššího státního zastupitelství," řekl Pospíšil v diskusním pořadu Studio Česko.

„Pan Zeman v zásadě s kandidaturou vyjádřil předběžný souhlas. On má dnes v Haagu velmi významné mezinárodní postavení. Za své pětileté působení si vydobyl velmi slušnou pozici a v kuloárech s dokonce o něm občas hovoří jako o kandidátovi na evropského prokurátora, pokud by byla tato funkce zřízena. Pokud by tuto funkci přijal v České republice, byla by to pro něj výrazná změna," dodal Pospíšil.

Ondřej Černý, Lukáš Vincourek, Robert Břešťan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme