Pospíšil: U MUS po nás Kalousek spolupráci nechce

Česká republika stále nepodala civilní žalobu, kterou by se alespoň částečně přiblížila k miliardám korun zaparkovaným ve Švýcarsku. Ty tam na desítkách účtů uložili manažeři, kteří za státní peníze zprivatizovali Mosteckou uhelnou společnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil (ODS) ministr spravedlnosti.

Jiří Pospíšil (ODS) ministr spravedlnosti. | Foto: Filip Jandourek

Jediným, kdo může pohledávku ve Švýcarsku uplatnit, je ministerstvo financí. To ale do Švýcarska zatím žalobu neposlalo. A nepoprosilo o spolupráci ani resort spravedlnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Černý se ptá ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

„Ve chvíli, kdy budeme požádáni o spolupráci, jsme připraveni," řekl Rádiu Česko ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Do celé kauzy se před časem vložil premiér Petr Nečas. Ten svolal jednání vrcholných státních představitelů, na kterém se radili na dalším postupu České republiky. Nemělo by ale zůstat u jediného takového jednání.

„Předpokládám, že takováto schůzka v nejbližší době opět bude. My se o tom s panem ministrem Kalouskem občas neformálně bavíme. Ale těžko můžeme pomoci, když na podobné případy nemáme experty," konstatoval ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v diskusním pořadu Studio Česko.

Šéfové soudů a prokuratur? Konkurzem

Už tento týden by nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman měl ozřejmit, zda pražské Vrchní státní zastupitelství pod vedením Vlastimila Rampuly v kauze MUS nechybovalo. Pokud ano, Rampulova nástupce Stanislava Mečla automatické potvrzení ve funkci přesto nečeká.

„Mně by se líbilo, kdyby do funkce trvalého vedoucího státního zástupce, to znamená poté, co bude dokončen spor s panem doktorem Rampulou, proběhlo výběrové řízení, transparentní proces, kam se budou moci přihlásit i ostatní kandidáti a nějaká nezávislá komise, ve které nebudou politici, vybere vhodného kandidáta," přeje si ministr Jiří Pospíšil, který byl letos rád zavedl systém výběrových řízení do justiční praxe.

Ostatně s konkurzy na místa justičních funkcionářů, kdy by se mohl do tendru přihlásit každý, kdo splní zákonné podmínky, počítá vládní programové prohlášení.

Pospíšil ale setrvání Mečla ve funkci podporuje.

„Doufám, že doktor Mečl bude mít šanci věci dokončit. Provádí rekonstrukci úřadu, vyšetřuje kauzu MUS na Vrchním státním zastupitelství v Praze, zda nedošlo k pochybení," uvedl Pospíšil.

Vězni nebudou moct odmítnout práci

Miliardy, které jsou zablokovány ve Švýcarsku, by se českému rozpočtu velmi hodily. Například justici a její povinnosti zajistit bezpečnost vězeňství.

I proto ministerstvo chystá zákon, kterým vězňům stanoví povinnost pracovat. Pro stát i pro soukromníka.

„Připravujeme novelu, která stanoví povinnost práce pro vězně. Doposud převládal výklad, že toto není možné, že by to bylo v rozporu s dokumenty Mezinárodní organizace práce. Ale třeba v Německu v posledních letech změnili vnitřní státní úpravu a přijali povinnost práce pro vězně," uvedl v našem vysílání ministr Jiří Pospíšil.

V současnosti v Česku pracuje kolem 60 procent práceschopných vězňů. To je evropský průměr. Za poslední čtyři roky se zaměstnanost zvýšila asi o 15 procent. A měla by ještě narůst.

„My jsme v minulém volebním období upravili to, že vězni jsou povinni pracovat a neodmítnout práci pro stát a veřejné subjekty. Teď počítáme s tím, že by to bylo i pro soukromé subjekty," uzavřel ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který také odhalil, že jedná s velkou firmou, jež se zabývá výrobou krmení pro zvířata, že by dala práci českým vězňům.

Marián Vojtek, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme